Ratownicy medyczni odchodzą z pracy

i

Autor: Lidia Rachwalska

Dramatyczna sytuacja. Ratownicy medyczni odchodzą z pracy

2021-09-01 12:09

Wypowiedzenia złożyły 84 osoby zatrudnione na umowach cywilnoprawnych w Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Bydgoszczy. Chcą więcej zarabiać.

Ratownicy medyczni zatrudnieni w Wojewódzkiej  Stacji Pogotowia Ratunkowego w Bydgoszczy złożyli wypowiedzenia na ręce dyrektora pogotowia Krzysztofa Tadrzaka 31 sierpnia. To aż 84 osoby, które pracują na kontraktach.

Zgodnie z zapisami obowiązujących umów ich rozwiązanie nastąpi po miesięcznym okresie wypowiedzenia. Ratownicy chcą m.in. podwyższenia stawki godzinowej za świadczone usługi i czekają na decyzję Ministerstwa Zdrowia. Poprzednie rozmowy nie przyniosły rezultatu.

- 1 października może ulec zachwianiu system ratownictwa medycznego w naszym rejonie operacyjnym. Może nie wyjechać kilka ambulansów w najgorszym scenariuszu, a co za tym idzie czas dojazdu do pacjentów, poszkodowanych może być znacznie wydłużony - informuje Krzysztof Wiśniewski z Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Bydgoszczy.

Dyrektor pogotowia Krzysztof Tadrzak o zaistniałej sytuacji kryzysowej natychmiast poinformował Urząd Marszałkowski oraz Urząd Wojewódzki w Bydgoszczy.

Dyrekcja pogotowia jest za wsparciem personelu, ale nie ma środków na takie podwyżki.

W spotkaniu, które odbyło się w sierpniu i zostało zwołane w trybie pilnym, brali udział wszyscy dysponenci zespołu ratownictwa medycznego z naszego województwa, dyrektorzy Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania kryzysowego UW, a także NFZ.

- Na spotkaniu, które odbyło się w Urzędzie Wojewódzkim z inicjatywy dyrektora Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego, jednogłośnie uzgodniono, że w trybie pilnym musi zwiększyć się finansowanie ratownictwa medycznego, a co za tym idzie wzrost stawki za dobokaretkę. Tylko w ten sposób dysponenci ratownictwa medycznego mogą zaspokoić oczekiwania ratowników medycznych - dodaje Krzysztof Wiśniewski.

Zaproponowano, żeby ryczałt dobowy za udzielanie świadczeń przez zespoły ratownictwa zwiększony został odpowiednio dla:

- zespołu ratownictwa medycznego typu podstawowego o 720 zł

- zespołu ratownictwa medycznego typu specjalistycznego o 650 zł

Pismo z takimi ustaleniami zostało przesłane 25 sierpnia do Wydziału Zarządzania Kryzysowego Kujawsko-Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego.

Źródło: Dramatyczna sytuacja. Ratownicy medyczni odchodzą z pracy