podwyzka opec

i

Autor: Pixabay Podwyżka wejdzie w życie od 1 listopada bieżącego roku

Czekają nas kolejne podwyżki za ciepło! OPEC Grudziądz wprowadza nowe stawki od 1 listopada

2022-10-19 1:27

To będzie czwarta podwyżka w ciągu ostatniego roku. Od 1 listopada wzrosną ceny ogrzewania mieszkań i podgrzania wody w Grudziądzu. O ile tym razem?

Tym razem będą to podwyżki o blisko 19,5 procenta. Oznacza to, że niektórzy właściciele dużych mieszkań zapłacą nawet o przeszło 100 złotych więcej. Jak wprowadzone podwyżki komentuje spółka OPEC Grudziądz?

Na taki wzrost cen ciepła systemowego składają się przede wszystkim drastycznie wysokie ceny węgla oraz koszt zakupu uprawnień do emisji CO2. W tej sytuacji nie było możliwe dalsze utrzymanie obecnej ceny ciepła bez zagrożenia stabilności Spółki, a tym samym bezpieczeństwa dostaw ciepła - mówi Marek Jopp, specjalista ds. promocji i marketingu OPEC Grudziądz. 

Pomimo, że stawka ponownie wzrośnie, to i tak będzie ona poniżej tej maksymalnej – zaproponowanej przez rząd.

Rządzący przyjęli Ustawę o szczególnych rozwiązaniach w zakresie niektórych źródeł ciepła w związku z sytuacją na rynku paliw, która przyjęła gwarantowaną cenę 103,82 zł/GJ dla sprzedaży ciepła systemowego. W aktualnie zatwierdzonej przez Prezesa URE zmianie taryfy dla grudziądzkiego OPEC-u, cena ciepła jest niższa od tej ustawowej i wynosi 92,55 zł/GJ - dodaje przedstawiciel spółki.

O ile wzrosną opłaty po 1 listopada w Grudziądzu?

Przykładowo - lokatorów mieszkania o powierzchni 36 m kw. czeka podwyżka rzędu o ok. 25 zł brutto. W przypadku 48 m kw. to ok. 34 zł brutto.

Czwarta podwyżka w ciągu ostatniego roku

O ostatniej podwyżce grudziądzkiego OPEC-u informowaliśmy pod koniec sierpnia. Dzień po jej oficjalnym wprowadzeniu - władze spółki wystąpiły o kolejną korektę. 17 października zatwierdził ją Prezes Urzędu Regulacji Energetyki.

Wcześniejsze podwyżki:
  • grudzień 2021 - podwyżka o ok. 8,55 proc.
  • styczeń 2022 - podwyżka o ok. 3 proc.
  • sierpień 2022 - podwyżka o 16,9 proc.
  • listopad 2022 - o ok. 19,5 proc.

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: eska@grudziadz.pl

Trzaskowski o podwyżkach i cięciach w komunikacji miejskiej