sarna grudziadz

i

Autor: Pexels

Ważne informacje!

Co zrobić gdy spotkamy ranne zwierzę? To kilka najważniejszych informacji!

2024-02-28 11:32

Na terenie Grudziądza często pojawiają się dzikie zwierzęta. To m.in. daniele. Gdy zdarzy się wypadek drogowy lub inna sytuacja, w której zwierzę potrzebuje pomocy człowieka, naszym obowiązkiem jest mu pomóc. Na eska.pl znajdziesz kilka przydatnych informacji.

Warto pamiętać, że w wielu przypadkach pomoc na własną rękę nie jest możliwa i dlatego powinniśmy zawiadomić odpowiednie służby.

Gdy znajdziemy ranne zwierzę (w tym również ptaka) lub gdy zwierzę wymaga innej, pilnej pomocy, sytuację należy zgłosić na numer alarmowy Straży Miejskiej w Grudziądzu – 986.

W przypadku kolizji drogowej z dzikim zwierzęciem lub gdy zachodzi podejrzenie popełnienia przestępstwa wobec zwierzęcia, sytuację należy zgłosić na Policję – 997.

Informacje o martwych lub rannych zwierzętach ujawnionych na drogach lub w innych miejscach na terenie naszego miasta, można również zgłaszać do dyżurnego Komendy Miejskiej Policji w Grudziądzu pod nr tel. 477545221, 477545222, 477545200.

Jeżeli ptak nie jest ranny, a znajdziemy go na ziemi, jest to najprawdopodobniej podlot. Podloty to jeszcze nie w pełni samodzielne ptaki, które nie potrafią dobrze latać i są pod stałą opieką rodziców. Takich ptaków nie powinniśmy dotykać i zabierać, ponieważ nie wymagają pomocy człowieka. Tyczy się to również innych młodych zwierząt ,jak zające, lisy, jeże, sarny, dziki itp.

Ważne!

Zbliżając się do rannego zwierzęcia, zawsze zachowajmy ostrożność. Ranne zwierzę jest w szoku, a ból i strach wyzwalają silne reakcje obronne, powodujące, że dzikie zwierzę, nawet mocno ranne, może próbować zaatakować. Zwierzę nie jest świadome, że chcemy mu pomóc.

Mówi grudziądzki leśniczy, Mateusz Cieślakiewicz. Posłuchaj:

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: grudziadz@eska.pl

Protest Rolników