kopernik grudziadz

i

Autor: Radio Eska Uroczystości zaplanowano na poniedziałek (20 lutego)

Zbliżają się 550 urodziny Mikołaja Kopernika. Grudziądzanie życzenia złożą 20 lutego

2023-02-17 12:44

Czas na 550 urodziny Mikołaja Kopernika. Z tej okazji w najbliższy poniedziałek, 20 lutego, nastąpi uroczyste złożenie kwiatów pod pomnikiem wielkiego astronoma.

Mikołaj Kopernik urodził się 19 lutego 1473 roku. Dokładna rocznica jego urodzin minie więc w niedzielę. Grudziądz na obchody zdecydował się dzień później (20 lutego), by pod pomnik astronoma mogły przyjść m.in. szkolne delegacje. Początek o godzinie 11:55.

W trakcie wydarzenia będzie można skosztować urodzinowego tortu przygotowanego przez Polskie Towarzystwo Miłośników Astronomii.

Złożenie kwiatów to nie jedyne wydarzenie zaplanowane na najbliższy poniedziałek. Poniżej program tegorocznych obchodów.

  • 11:55  - złożenie kwiatów
  • 13:00 - seans kopernikański
  • 14:00 - "Nasz Wszechświat" - seans oraz prezentacja aktualnego nieba
  • 17:00 - "Opowieść o gwiazdach i gwiazdozbiorach" - seans prezentujący wybrane gwiazdozbiory nieba północnego i południowego. Demonstracja i mówienie aktualnego nieba

W poniedziałek zainaugurowane zostaną także 51. Grudziądzkie Dni Kopernikowskie. W ramach wydarzenia zaplanowano rożne koncerty, konkursy, wystawy, pokazy multimedialne, turnieje, plenery, obserwacje nieba, seminaria oraz konferencję naukową.

Przypomnijmy, że Senat uchwalił rok 2023 Rokiem Mikołaja Kopernika. Oprócz 550. rocznicy urodzin, obchodzimy w bieżącym roku bowiem także 480. rocznicę opublikowania dzieła „De revolutionibus”.

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: grudziadz@eska.pl

Poseł Sośnierz jest po rozwodzie. Teraz żartuje: "Dziewczyny, dzwońcie pod numer ..."