zbiegowisko

i

Autor: Radio Eska Protest odbył się na Rynku Głównym w lutym

Społeczeństwo

Zbiegowisko czy legalny protest? Semper Fidelis Grudziądz żąda sprostowania wypowiedzi

2023-03-29 13:32

Stowarzyszenie Semper Fidelis z Grudziądz chce sprostowania od radnego Pawła Napolskiego. Chodzi o niedawną wypowiedź przedstawiciela Koalicji Obywatelskiej w temacie zorganizowanego w lutym protestu przeciwko rosnącym opłatom za ciepło i czynsze mieszkaniowe.

Pismo do Rady Miejskiej Grudziądza wpłynęło we wtorek (28 marca). Chodzi o słowa radnego Pawła Napolskiego, które wygłoszone zostały na konferencji prasowej z udziałem władz miasta oraz prezesów dwóch spółek: OPEC i MPGN (spotkanie z mediami odbyło się 22 marca).

Zarzucił nam, mieszkańcom Grudziądza, że to było zbiegowisko. Zbiegowisko jak wiemy w kodeksie karnym jest to występek. Nie wolno tego robić. Z kolei my dopełniliśmy wszelkich obowiązków prawnych. To było legalne zgromadzenie, które ochraniała policja - mówi Roman Sarnowski ze Stowarzyszenia Semper Fidelis.

Pod dokumentem rozesłanym także do wszystkich lokalnych redakcji podpisali się zarówno członkowie Stowarzyszenia Semper Fidelis Grudziądz oraz Czasu Grudziądza, który również byli obecni na proteście w lutym. Poniżej treść pisma:

W imieniu organizatorów i uczestników legalnie zwołanego Zgromadzenia z dnia 23 lutego 2023 r. na grudziądzkim Rynku wzywamy Pana Pawła Napolskiego, radnego Rady Miejskiej w Grudziądzu, do niezwłocznego publicznego sprostowania swojej wypowiedzi wygłoszonej w dniu 22 marca b.r. na konferencji prasowej, w której udział wziął także Prezydent Miasta Grudziądza Pan Maciej Glamowski.

Oświadczenie o sprostowaniu powinno mieć następujące brzmienie:

Oświadczam, że błędnie nazwałem „zbiegowiskiem” legalne zgromadzenie, które odbyło się w dniu 23 lutego 2023 r. w Grudziądzu, zorganizowane przez Stowarzyszenie Grudziądz Semper Fidelis. Przepraszam wszystkich, którzy mogli poczuć się znieważeni użytym przeze mnie określeniem.

Posłużenie się przez Pana Pawła Napolskiego terminem „zbiegowisko” mogło sugerować, że zgromadzenie miało charakter nielegalny, a nawet przestępczy. Przypominamy, że znieważanie uczestników legalnego zgromadzenia oraz posądzanie ich o działalność przestępczą narusza nie tylko ich dobra osobiste, co stanowi podstawę do skierowania do sądu pozwu o ochronę dóbr osobistych, ale samo w sobie może stanowić przestępstwo.

Jeżeli Pan Paweł Napolski publicznie nie sprostuje swojej wypowiedzi w terminie do 31 marca b.r. wystąpimy na drogę prawną w obronie dobrego imienia organizatorów jak i uczestników Zgromadzenia z dnia 23 lutego 2023 r.

Oświadczenie Pana Pawła Napolskiego powinno zostać opublikowane w jego mediach społecznościowych oraz we wszystkich mediach biorących udział w konferencji w dniu 22 marca b.r. zorganizowanej przez Pana Prezydenta Macieja Glamowskiego.

O komentarz do tej sprawy zapytaliśmy radnego Pawła Napolskiego. Przedstawiciel Koalicji Obywatelskiej postanowił, że nie zamierza odnosić się do tego pisma.

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: grudziadz@eska.pl

Protest tirów i ciężarówek na S2