muzeum grudziadz

i

Autor: Łukasz Piekarski To będzie kolejna odsłona Nocy Muzeów w Grudziądzu

Wystawy, wykłady i pokazy. W Grudziądzu odbędzie się kolejna Noc Muzeów!

2022-05-11 0:42

Będzie można zajrzeć w każdy zakamarek grudziądzkiego muzeum. Przed nami kolejna odsłona Nocy Muzeów. Wydarzenia z tym związane zaplanowano w najbliższą sobotę (14 maja) już od godziny 17.

Wydarzenia w grudziądzkim muzeum rozpoczną się o godzinie 17, a potrwają aż do 23.

Noc Muzeów w Grudziądzu - program wydarzeń

O godzinie 17 zaplanowano otwarcie wystawy „Nokturny. Hommage a Chopin. Rysunki Wojciecha Siudmaka” oraz koncert „Nokturny Chopina” w wykonaniu Jakuba Gromadzińskiego. To wszystko w gmachu głównym. W godzinach od 17 do 19 odbędzie się pokaz pracy archeologa w terenie przeznaczony dla całych rodzin. Będzie miał on miejsce na parkingu przed wejściem do Spichrza nr 11 - w razie niepogody zajęcia odbędą się w Spichrzu nr 17, sala nr 6.

O godzinie 18:30 zaplanowano otwarcie wystawy „Dyplom Liceum Sztuk Plastycznych w Grudziądzu 2022". To w spichlerzu nr 17. Z kolei godzinę później (19:30) odbędzie się wykład „Skarb? Depozyt? Czy przedmiot codziennego użytku? Krótka historia najciekawszych znalezisk z terenów Polski, Grudziądza i okolic”. Jego autorką będzie Małgorzata Kurzyńska. To wydarzenie połączone zostanie z prezentacją najnowszej kolekcji w zbiorach Działu Archeologii i uhonorowaniem darczyńcy Muzeum.

O godzinie 21 przewidziano kuratorskie oprowadzanie po wystawie „Mikołaj Kopernik. Opowieść o życiu i dziele” oraz pokaz filmu. Dodatkowymi atrakcjami podczas całej Nocy Muzeów w Grudziądzu będą: kawiarenka uczniów "Gastronomika" oraz sprzedaż muzealnych wydawnictw o naszym mieście.

Noc Muzeów w Grudziądzu - dodatkowe atrakcje, Góra Zamkowa

Czynne w godzinach 17:00 - 23:00: Góra Zamkowa wraz z Wieżą Klimek, Spichrz nr 9 – wystawa stała „Historia Grudziądza”, Spichrz nr 11 – stałe wystawy archeologiczne, „Waldek i Przyjaciele. Waldemar Styperek in memoriam”, Spichrz nr 17 - wystawa „Biegnij, Bronek, biegnij...! Bronisław Malinowski (1951-1981). Mistrz olimpijski. Lekkoatleta”, „Skarby, depozyty, przedmioty codziennego użytku”, Pałac Opatek – wystawa „Centrum Wyszkolenia Kawalerii w Grudziądzu 1920-1939”, Gmach Główny – „Galeria Współczesnego Malarstwa Pomorskiego”, „Watra baśni sędziwej…”, „Mikołaj Kopernik. Opowieść o życiu i dziele”.

Wystawy, których otwarcia zaplanowano podczas Nocy Muzeów, dostępne będą od momentu wernisażu: od godziny 17:00 „Nokturny. Hommage a Chopin. Rysunki Wojciecha Siudmaka”; od godziny 18:30 „Dyplom Liceum Sztuk Plastycznych 2022”.

Noc Muzeów w Grudziądzu - dołączają Wodociągi

Z okazji Nocy Muzeów 14 maja br. Spółka Miejskie Wodociągi i Oczyszczalnia otwiera dla zwiedzających zabytkową Oczyszczalnię ścieków. Obiekt jest zlokalizowany w budynku przy ul. Curie – Skłodowskiej 10, wejście od strony dziedzińca. Zwiedzający obejrzą film dokumentujący poszczególne etapy remontu i modernizacji Oczyszczalni, jak również zapoznają się z rozwiązaniami technicznymi obiektu, który w momencie swojego powstania był bardzo nowoczesny i stanowił na owe czasy szczyt możliwości technicznych.

Pasjonatów historii Grudziądza zainteresuje wystawa pamiątek. Ze względu na warunki techniczne obiektu zwiedzanie jest możliwe jedynie w małych grupach, w określonych godzinach: 16:00, 17:00 lub 18:00. Obowiązują zapisy pod nr telefonu: 56 45 04 901.

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: online@grupazpr.pl

Ukraińskie pisanki w Lublinie. Trwa wystawa Muzeum Pisanki z Kołomyi