muzeum w Grudziądzu

i

Autor: Damian Pieczonka "Nabytki 2021" do zobaczenia w Muzeum w Grudziądzu

Figurka Małpki I inne nabytki Muzeum w Grudziądzu. Sprawdź co zobaczysz na wystawie

2022-04-11 13:51

Eksponaty, które trafiły do grudziądzkiego muzeum w minionym roku, prezentowane będą na wystawie “Nabytki 2021”. Przygotowana została z okazji Międzynarodowego Dnia Ochrony Zabytków. O tym co będzie można zobaczyć już od 12 kwietnia, dowiecie się z naszego artykułu. Przedstawiamy także harmonogram zbliżających się imprez w kwietniu. Informujemy ponadto o zmianach w godzinach otwarcia instytucji w okresie świąt wielkanocnych.

Nieprezentowane wcześniej eksponaty, które w ostatnich miesiącach pojawiły się w Muzeum w Grudziądzu, po raz pierwszy będzie można oglądać na wystawie. Trafiły do poszczególnych działów, wzbogacając dotychczasową kolekcję. Zaprezentowane zostaną zabytki z zakresu historii, sztuki I etnografii oraz numizmatyki. Ekspozycja prezentowana będzie w hallu gmachu głównego muzeum przy ulicy Wodnej 3/5. Okazją do otwarcia wystawy “Nabytki 2021” będzie Międzynarodowy Dzień Ochrony Zabytków, obchodzony od 1983 roku w dniu 18 kwietnia. Święto ustanowione zostało przez Międzynarodową Radę Ochrony Zabytków. Dzień ten został przez UNESCO wpisany do rejestru ważnych imprez kulturowych o znaczeniu światowym.

Zobacz także: Piknik wielkanocny w Centrum Edukacji Ekologicznej. Grudziądzanie przygotowali kolorowe palmy

Zabytki przekazane przez mieszkańców

Grudziądzkie Muzeum od lat dzieli się z miłośnikami sztuki I historii eksponatami, które znalazły się w jego zbiorach dzięki hojności mieszkańców. To Figurka Małpki ze sztucznej lawy wulkanicznej, z lat 20. XX w., wyprodukowana przez Wulkanit – Grudziądz. Ponadto na wystawie zobaczyć można także m.in. dar Rodziny Dobrzańskich – kolekcję odznaczeń Henryka Grendy – żołnierza 2. Korpusu Polskiego gen. Władysława Andersa (Polskie Siły Zbrojne na Zachodzie), uczestnika bitwy o Monte Cassino (1944 r.). Wśród prezentowanych eksponatów na uwagę zasługują również skrypty poświęcone teorii jazdy oraz zasadom i metodom wyszkolenia wojskowego, album z fotografiami z Wysp Kanaryjskich i Kamerunu z początku XX w. czy pamiętnik Janiny Klattówny.

Harmonogram imprez w muzeum:

W piątek - 22 kwietnia 2022 r. - historyk Dawid Schoenwald zaprasza na interesujący wykład „W poszukiwaniu swoich przodków. Przygoda z genealogią”. Podczas spotkania uczestnicy poznają podstawy badań historycznych w zakresie genealogii, czyli jak znaleźć własnych przodków, skąd czerpać wiedzę na temat historii domu, ulicy, wsi itd.; prowadzący opowie także, jak korzystać z archiwów i gdzie szukać źródeł historycznych. Przydatne będą kartki i długopisy. Spotkanie z cyklu „Piątek w Muzeum” odbędzie się 22 kwietnia 2022 r. o godzinie 17.00, wstęp – wg cennika. Zapraszamy do Gmachu Głównego Muzeum, ul. Wodna 3/5

Zabytki w Grudziądzu

Międzynarodowy Dzień Ochrony Zabytków to święto, przy okazji którego nie można zapomnieć o muzealnych obiektach w Grudziądzu – spichrzach, górze zamkowej, gmachu głównym (dawniej siedziba klasztoru benedyktynek), które niewątpliwie są jednymi z najcenniejszych i najpiękniejszych reprezentantów dziedzictwa kulturowego na mapie naszego miasta i regionu. Mieszkańcy I turyści niezmiennie mogą podziwiać panoramę spichlerzy wraz z głównym budynkiem Muzeum, a także udać się na spacer na Górę Zamkową.

W okresie Wielkiego Tygodnia nastąpią zmiany w godzinach otwarcia Muzeum:

Muzeum czynne w godz. 10.00 – 15.00: 15 kwietnia 2022 – Wielki Piątek oraz 18 kwietnia 2022 – Poniedziałek Wielkanocny Muzeum nieczynne: 16 kwietnia 2022 – Wielka Sobota oraz 17 kwietnia 2022 – Niedziela Wielkanocna Góra Zamkowa oraz Wieża Klimek - czynne codziennie w godz. 9.00 - 20.00