Kultura

Wystawa "Grudziądzkie Ślady Powstania Styczniowego". Zobacz zdjęcia z Rynku Głównego

2023-03-26 13:35

Ta wystawa przypomina o powstaniu styczniowym. Na rynku głównym wystawione zostały plenerowe ekspozycje o lokalnych śladach tego historycznego wydarzenia. Organizatorem jest grudziądzkie muzeum.

Muzeum prowadzi projekt pod hasłem „Grudziądzkie Ślady Powstania Styczniowego”. W ramach akcji otwarto na rynku głównym plenerową wystawę pod tym samym tytułem. Nasze miasto z powstaniem styczniowym łączy postać Jana Cholewicza.

Uważam, że postawa mojego przodka, bohatera powstania zasługuje w pewien sposób na upamiętnienie przez miasto. Były już takie próby, jeszcze przed drugą wojną światową - mówił podczas otwarcia wystawy Mikołaj Cholewicz, przodek Jana Cholewicza.

O związkach Grudziądza z samym powstaniem wspominał także autor ekspozycji, Mariusz Żebrowski.

Grudziądz był miastem tranzytowym, przez które przerzucano broń z królestwa Pruskiego na teren królestwa Polskiego. To było miasto skąd ochotnicy w ukryciu przekradali się przez granicę - opowiadał historyk z grudziądzkiego muzeum, Mariusz Żebrowski.

Wystawa na rynku głównym dostępna będzie do 28 kwietnia. Później ekspozycje trafią do cytadeli oraz gmachu głównego muzeum.​

Ekspozycji towarzyszy bezpłatny katalog „Grudziądzkie ślady Powstania Styczniowego”.

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: grudziadz@eska.pl