planetarium grudziądz

i

Autor: PiOA Grudziądz O aktywności słońca i kosmicznej pogodzie, w grudziądzkim PiOA 19 listopada

Wirtualny wykład o Słońcu i kosmicznej pogodzie w Planetarium w Grudziądzu. Jak radzimy sobie z brakiem słońca? [AUDIO]

2020-11-19 10:03

Zachodzące na Słońcu I w przestrzeni kosmicznej zjawiska będą tematem kolejnego wirtualnego wykładu. Grudziądzkie Planetarium I Obserwatorium Astronomiczne przygotowuje transmisję o najbliższej nam gwieździe. Prognozy pogody kosmicznej mają kluczowe znaczenie dla wspierania kosmicznych lotów załogowych, w tym astronautów zamieszkujących pokład Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. A jak grudziądzanie radzą sobie z brakiem słońca? Posłuchaj naszej sondy!

Rozdają komputery za darmo | ESKA XD - Coś dobrego #9

Słońce jako najbliższa nam gwiazda do dnia dzisiejszego stanowi najlepszy obiekt do badań gwiazdowej aktywności. Nie mniej jednak wciąż wiele procesów generujących słoneczną aktywność jest dla nas nieznana lub nie do końca zrozumiała. Kluczem do poznania procesów zachodzących wewnątrz naszej dziennej gwiazdy jest zrozumienie cykli aktywności Słońca, które mogą mieć także duży wpływ na zmiany klimatyczne zachodzące na Ziemi. Terminem kosmiczna pogoda opisujemy ogół zjawisk zachodzących na Słońcu, jak i w przestrzeni kosmicznej, na skutek oddziaływania materii z polem magnetycznym planet Układu Słonecznego. Prognozy pogody kosmicznej mają również kluczowe znaczenie dla wspierania kosmicznych lotów załogowych, w tym astronautów zamieszkujących pokład Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

Zobacz też: Szlachetna Paczka w Grudziądzu już finiszuje. Wystarczyło kilka godzin po otwarciu bazy danych z opisami rodzin [AUDIO]

Oglądaj transmisję wykładu online

Informacje zebrał i przedstawi Grzegorz Rycyk. Współorganizatorem transmisji jest Polskie Towarzystwo Miłośników Astronomii. Prelekcja dostępna będzie na facebooku I youtube w czwartek 19 listopada o godzinie 18.

Zdasz test na pieszego? Sprawdź, czy nie stwarzasz zagrożenia!

Pytanie 1 z 15
Kiedy pieszy ma obowiązek posiadać odblaski?

Jesień w listopadzie nie dostarcza nam zbyt wielu pogodnych dni. Zapytaliśmy przypadkowych grudziądzan, jak sobie radzą z brakiem słońca na niebie. Posłuchaj co odpowiedzieli!

SONDA jak grudziądzanie radzą sobie z brakiem słońca?