Słońce jako najbliższa nam gwiazda do dnia dzisiejszego stanowi najlepszy obiekt do badań gwiazdowej aktywności. Nie mniej jednak wciąż wiele procesów generujących słoneczną aktywność jest dla nas nieznana lub nie do końca zrozumiała. Kluczem do poznania procesów zachodzących wewnątrz naszej dziennej gwiazdy jest zrozumienie cykli aktywności Słońca, które mogą mieć także duży wpływ na zmiany klimatyczne zachodzące na Ziemi. Terminem kosmiczna pogoda opisujemy ogół zjawisk zachodzących na Słońcu, jak i w przestrzeni kosmicznej, na skutek oddziaływania materii z polem magnetycznym planet Układu Słonecznego. Prognozy pogody kosmicznej mają również kluczowe znaczenie dla wspierania kosmicznych lotów załogowych, w tym astronautów zamieszkujących pokład Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.
Oglądaj transmisję wykładu online
Informacje zebrał i przedstawi Grzegorz Rycyk. Współorganizatorem transmisji jest Polskie Towarzystwo Miłośników Astronomii. Prelekcja dostępna będzie na facebooku I youtube w czwartek 19 listopada o godzinie 18.
Jesień w listopadzie nie dostarcza nam zbyt wielu pogodnych dni. Zapytaliśmy przypadkowych grudziądzan, jak sobie radzą z brakiem słońca na niebie. Posłuchaj co odpowiedzieli!