zawody balonowe grudziadz 1

i

Autor: Nadesłane W 2023 do Grudziądza zjedzie się 70 najlepszych ekip juniorskich z całego świata

Wielka impreza balonowa w Grudziądzu! Nasze miasto zorganizuje turniej dla najlepszych juniorów [AUDIO]

2021-03-24 0:21

Grudziądz będzie stolicą światowego baloniarstwa. W 2023 nasze miasto zorganizuje Mistrzostwa Świata Juniorów. Będzie to szósta, taka impreza w historii, które rozegrana zostanie w Polsce. W Grudziądzu zawody tej rangi odbędą się po raz pierwszy.

Do Grudziądza zjadą się najlepsi baloniarze z całego świata. Na 2023 zaplanowano w naszym mieście Mistrzostwa Świata Juniorów do lat 27. W kilkudniowych zawodach wystartuje ponad 70 załóg. Grudziądz o organizacje imprezy takiej rangi ubiegał się po raz pierwszy.

Nie wiemy z kim rywalizowaliśmy o organizację tej imprezy. Na szczęście już ją mamy i bardzo się z tego cieszymy - mówi Zbigniew Kościński, prezes Fundacji Lotniczy Grudziądz.

ZOBACZ TEŻ - Olimpia Grudziądz zostanie wystawiona na sprzedaż? Taki plan mają władze miasta! [AUDIO]

Data zawodów nie jest przypadkowa. 2023 rok będzie szczególny dla historii baloniarstwa w Grudziądzu.

Bardzo zależało nam, by międzynarodowe zawody przeprowadzić właśnie w 2023 roku. Wtedy przypada bowiem 25. rocznica powstania sekcji balonowej w Grudziądzu - dodaje prezes fundacji.

Zawody balonowe, które każdego roku rozgrywane są w okolicach świąt wielkanocnych cieszą się sporą popularnością wśród samych uczestników, ale i mieszkańców Grudziądza.

Grudziądz uchodzi za miasto ułanów i jest to tradycja, o której wszyscy wiedzą. Jednak w moim przekonaniu Grudziądz jest również miastem uskrzydlonym. Lotnictwo to nie tylko tradycja, ale żywe i bardzo aktywne środowisko, które emanuje energią i potencjałem, również intelektualnym, a także ogromną pasją - mówi wiceprezydent Szymon Gurbin.

Grudziądz będzie gospodarzem balonowych Mistrzostw Świata Juniorów. Posłuchaj:
zawody balonowe grudziadz 2

i

Autor: Łukasz Piekarski Uczestnicy konferencji prasowej złożyli podpis pod wydanym niedawno albumem z okazji tradycji lotniczych w Grudziądzu

Kto sfinansuje imprezę w Grudziądzu?

Podczas spotkania z mediami nie brakowało pytań o sfinansowanie tak dużego przedsięwzięcia. Jak się okazuje - organizatorzy, czyli Grudziądzki Klub Balonowy i miasto planują większość kosztów pokryć ze środków zewnętrznych.

Każda impreza rangi Mistrzostw Świata może liczyć na dotację z Ministerstwa Sportu. Ponadto każdy z uczestników będzie musiał pokryć wpisowe. Liczymy również na sponsorów, a nawet chcemy postarać się o tzw. sponsora strategicznego, który na takiej imprezie być może będzie chciał się wypromować - mówi Andrzej Gronowski z Aeroklubu Nadwiślańskiego.

Zawody odbędą się od 17 do 21 sierpnia 2023 roku. Będzie to pierwsza tak duża balonowa impreza w naszym regionie i dopiero szóste takie wydarzenie w kraju.

Jeśli jesteście świadkami ciekawego wydarzenia w Waszej okolicy, piszcie do nas i ślijcie zdjęcia na online@grupazpr.pl!

Super Raport 23.03 (Goście: Cezary Tomczyk - KO, Piotr Pisula - przewodniczący Porozumienia Rezydentów)