cieplo grudziadz

i

Autor: Pixabay Opłaty dla przeciętnego mieszkańca Grudziądz wzrosną o blisko 3 %

W maju czekają nas kolejne podwyżki. Więcej zapłacimy także za ciepło [AUDIO]

2021-04-26 14:28

Maj będzie miesiącem podwyżek. Więcej zapłacimy za śmieci i ogrzewanie. To ostatnie wzrośnie dla przeciętnego mieszkańca Grudziądza o niespełna 3 %. Jako główny powód podaje się drastyczny wzrost kosztów zakupu uprawnień do emisji CO2. OPEC, aby zmniejszyć w przyszłości stawkę za ciepło planuje ograniczenie spalania węgla.

Od maja więcej zapłacimy nie tylko za wywóz śmieci, ale również i za ogrzewanie. Nowe stawki wprowadzi OPEC Grudziądz. Taryfę z podwyżkami zatwierdził Prezes Urzędu Regulacji Energetyki. Grupa OPEC przygotowała wstępną symulację podwyżek w zależności od mieszkaniowego metrażu.

W mieszkaniu o powierzchni 36 m2 zapłacimy 4,21 zł, 48 m2 będzie to opłata 5,78 zł. Z kolei w lokalach o powierzchni 70 m2 to 7,48 zł - wylicza Marek Jopp z OPEC Grudziądz.

ZOBACZ TEŻ - OPEC Grudziądz zakończył dwie duże inwestycje. Modernizacja sieci przyniesie oszczędności [AUDIO]

Jako główną przyczynę podwyżki cen ciepła grudziądzki OPEC podaje drastyczny wzrost kosztów zakupu uprawnień do emisji CO2.

Na światowych giełdach ceny uprawnień do emisji CO2 wzrosły z 7 euro za tonę w 2018 r. do 47 euro za tonę w bieżącym roku, co oznacza zmianę o ponad 600 proc - dodaje przedstawiciel OPEC-u.

O planowanych podwyżkach za ogrzewanie mówi Marek Jopp z OPEC Grudziądz. Posłuchaj:

Zmiany w spalaniu

Spółka planuje do 2025 roku zwiększyć udział odnawialnych źródeł energii w samym procesie spalania.

W latach następnych kontynuować będziemy politykę odchodzenia od spalania węgla (obecnie jest to 80 proc.), na rzecz zwiększenia udziału odnawialnych źródeł energii (w 2025 roku planujemy dojść do poziomu 50 proc. z odnawialnych źródeł energii. Wiąże się to jednak z dodatkowymi inwestycjami. Wszystkie te działania mają na celu ochronę środowiska oraz naszych odbiorców przed dalszym wzrostem cen wynikającym z konieczności zakupu drożejących uprawnień do emisji CO2 - informuje Marek Jopp.

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: online@grupazpr.pl

Raport z anteny 26.04, godz.10