powstanie grudziadz

i

Autor: Radio Eska Wydarzenia z okazji rocznicy w Grudziądzu zorganizowało również muzeum

W Grudziądzu trwają obchody rocznicy wybuchu powstania warszawskiego

2022-08-01 11:57

To już 78. rocznica wybuchu powstania warszawskiego. O pamiętnych wydarzeniach pamiętają również w Grudziądzu. Od wczoraj rozpoczęły się oficjalne obchody.

Grudziądzkie obchody rozpoczęły się już wczoraj (31 lipca) koncertem Piosenki Międzywojennej, Okupacyjnej i Powstańczej „Z pieśnią na ustach”.

Ciąg dalszy zaplanowano na dzisiaj (1 sierpnia). O godz. 17.00 pod pomnikiem gen. Tadeusza „Bora” Komorowskiego odbędą się oficjalne obchody miejskie.

To nie wszystko! W grudziądzkich obchodach udział wezmą także pracownicy Muzeum. Od 1 do 15 sierpnia w gmachu głównym dostępna będzie wystawa fotogramów ze zbiorów Muzeum Powstania Warszawskiego „Dzieci i młodzież w Powstaniu Warszawskim”. Zgromadzone tam fotografie dokumentują trudną codzienność powstańczych dni oraz działalność konspiracyjną.

Powstanie warszawskie wybuchło 1 sierpnia 1944 r. o godz. 17.00, tzw. godzinie „W”. Rozpoczęcie działań powstańczych miało miejsce w następstwie rozkazu dowódcy Armii Krajowej, gen. Tadeusza Komorowskiego „Bora”. Celem powstania było wyzwolenie Warszawy spod niemieckiej okupacji przed wkroczeniem do niej Armii Czerwonej.

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: online@grupazpr.pl

Powstaniec Witold Lisowski: "Nigdy nie myślałem, że dożyję takich czasów i takiej potwornej zbrodni, która powtarza się"