gaj bohaterów

i

Autor: Nadesłane / Urząd Miejski w Grudziądzu

Historia

W Grudziądzu powstał Gaj Bohaterów. Ku pamięci 18. Pułku Ułanów Pomorskich

2024-05-30 7:30

Na Cmentarzu Garnizonowym uroczyste odsłonięcie Gaju Bohaterów 18. Pułku Ułanów Pomorskich. Do istniejącej już Katyńskiej Alei Bohaterów dodano w ten sposób miejsce upamiętniające kawalerzystów 18. Pułku Ułanów Pomorskich, poległych i zamordowanych w walce z okupantem niemieckim.

Spośród kawalerzystów 18. Pułku Ułanów Pomorskich w walce z Niemcami zginęło: dwudziestu jeden oficerów, dziewięciu podchorążych, dwunastu podoficerów oraz blisko trzystu ułanów, z których znamy z nazwiska tylko trzydziestu ośmiu.

To żołnierze 18. Pułku Ułanów Pomorskich. Jesteśmy tu dzięki naszym bohaterom i patriotom. Nie zasługuje na przyszłość ten, kto wzgardził własną przeszłością, dlatego chcemy, by ich pamięć przetrwała. To, że żyjemy w Polsce okupionej ich ofiarą, jest dla nas zaszczytem i zobowiązaniem do tego, by godnie zabiegać o sprawy Ojczyzny. Wieczna cześć ich pamięci - mówiła w trakcie otwarcia wiceprezydent Grudziądza, Róża Lewandowska.

Projekt utworzenia Gaju Bohaterów narodził się w 2019 roku, z inicjatywy Klubu Kawaleryjskiego 18. Pułku Ułanów Pomorskich.

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: grudziadz@eska.pl

Skalne miasto w Ciężkowicach poleca się na weekend