tablica Grudziądz

i

Autor: Łukasz Piekarski Tablica informacyjna przybliża wydarzenia związane z 10 pomordowanych oraz zbrodnią pomorską

W Grudziądzu odsłonięto pamiątkowę tablicę. Informuje o wydarzeniach z czasów wojny [AUDIO, ZDJĘCIA]

2021-04-30 15:53

To wyraz pamięci o osobach, które poświęciły życia dla ojczyzny. Tak o tablicy informacyjnej dotyczącej 10 Pomordowanych Grudziądzan oraz Zbrodni Pomorskiej mówią jej inicjatorzy. Odsłonięcie odbyło się dzisiaj (30 kwietnia) na Skwerze Polaków Poszkodowanych przez III Rzeszę.

Uroczystości ze względu na pandemię miały skromny charakter.

Życzyłbym sobie, żeby byli tutaj dzisiaj z nami uczniowie z grudziądzkich szkół wraz z nauczycielami. Niestety obecne czasy nie pozwalają na to. Liczę, że to miejsce stanie się miejscem, w którym na przykład organizowane będą lekcje historii, gdzie mieszkańcy naszego miasta podczas spacerów będą się na chwilę zatrzymywali - mówi radny Łukasz Piasecki, inicjator powstania tablicy.

ZOBACZ TEŻ - Chcą upamiętnić postać Wiktora Kulerskiego. W planie wystawa i konferencja naukowa [AUDIO]

Tablica przedstawia zarys historyczny pamiętnych wydarzeń. Inicjatorzy jej powstania liczą, że skłoni ona do jeszcze większej refleksji na temat patriotyzmu i historii Grudziądza.

Ci ludzie nie zginęli tutaj nadaremnie. Pokazali, że są Polakami, że polskość to jest dla nas coś ważnego. Warto zdecydowanie częściej odwiedzać to miejsce. My, Polacy nie zapomnimy o tej historii - dodaje nasz rozmówca.

Odsłonięta tablicę informacyjną o zbrodni pomorskiej i 10 pomordowanych. Posłuchaj:

Podobne tablice wkrótce staną również przy innych pomnikach na terenie Grudziądza.

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: online@grupazpr.pl

Beszamel: Czarny bez - Właściwości