zbiorka tonz

i

Autor: Facebook / Towarzystwo Opieki Nad Zabytkami oddział Grudziądz Zbiórka zorganizowana zostanie przy cmentarzu komunalnym

Kwesta na zabytki

W Grudziądzu będą zbierali na renowację starych grobów. W te dni będzie można spotkać wolontariuszy

2023-10-31 17:36

To dzięki takim zbiórkom najstarsze grobowce odzyskują swój dawny blask. W Grudziądzu po raz kolejny zorganizowana zostanie kwesta na renowację zabytkowych pomników. Organizatorem jak co roku jest lokalne koło Towarzystwa Opieki nad Zabytkami.

Zbiorą pieniądze, żeby odnowić stare groby. Rusza kwesta na cmentarzu komunalnym w Grudziądzu. Chęć obstawienia wszystkich bram nekropolii zgłosiło już blisko 100 wolontariuszy. Tegoroczna zbiórka startuje już w weekend.

Odbędzie się 28 i 29 października oraz 1 listopada. Wolontariuszy spotkamy przy każdej bramie cmentarnej - mówi Rafał Heidek z Towarzystwa Opieki nad Zabytkami w Grudziądzu.

Tegoroczna zbiórka posłuży na renowację grobu pierwszego wiceprezydenta naszego miasta, Romana Krobskiego.

Zmarł w 1935 roku. Urzędnik skarbowy, samorządowiec oraz pierwszy wiceprezydent Grudziądza. To właśnie jego grób chcemy odrestaurować z tegorocznej zbiórki - dodaje Heidek.

Wolontariusze w zamian przykleją małe „aniołki” na kurtki i płaszcze oraz wręczą foldery prezentujące nagrobki odrestaurowane po poprzednich zbiórkach.

Mówi Rafał Heidek z Towarzystwa Opieki nad Zabytkami w Grudziądzu. Posłuchaj:

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: grudziadz@eska.pl