opec grudziadz

i

Autor: Nadesłane / Urząd Miejski w Grudziądzu Czas realizacji budowy kotła to 2024 rok

Umowa na budowę kotła na słomę w Grudziądzu podpisana. Do kiedy potrwają prace?

2022-11-06 13:02

Umowę podpisano pomiędzy OPEC GRUDZIĄDZ a SBB ENERGY S.A.. Realizowany będzie projekt pod nazwą „Rozwój wysokosprawnej kogeneracji poprzez budowę biomasowej jednostki kotłowej w Elektrociepłowni Łąkowa w Grudziądzu”.

W uroczystym podpisaniu umowy w sali konferencyjnej OPEC wzięli udział m.in. Prezes Zarządu OPEC GRUDZIĄDZ Sp. z o.o. Marek Dec oraz Prezes Zarządu SBB Energy S.A. Ziemowit Słomczyński. Obecny był również prezydent Grudziądza Maciej Glamowski.

Projekt realizowany będzie w formule „zaprojektuj i wybuduj”. Jest to zarazem pierwsza tego typu inwestycja w Polsce, w której jako paliwo stosowana będzie luźna słoma. Wykonawca projektu to konsorcjum firm SBB ENERGY SA (Lider) oraz DP CLEAN TECH POLAND SA (Uczestnik). Termin jego realizacji wyznaczony został do 3 października 2024 roku.

Spółka OPEC GRUDZIĄDZ uzyskała finansowanie przedmiotowego projektu z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Całkowity koszt inwestycji wyniesie 101.648.400 zł, z czego dofinansowanie stanowi dotacja w kwocie 50.824.200 zł oraz pożyczka na preferencyjnych warunkach w wysokości 50.824.200 zł. Zarówno dotacja, jak i pożyczka pozwolą na zbudowanie źródła ciepła, opalanego paliwem w postaci luźnej słomy, o mocy 12,5 MW.

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: grudziadz@eska.pl

Kierowcy źli na remont drogi. Przejechanie niespełna 10 km zajmuje pół godziny