fundamenty grudziadz

i

Autor: Łukasz Piekarski Fundamenty po starych kamienicach odkrytu zaraz na początku prac

Trwa budowa inkubatora przedsiębiorczości. Usunięto m.in. stare fundamenty

2021-10-12 1:12

Na terenie po dawnym „Manhatanie” pracują koparki i wysoki dźwig. U zbiegu ulic Toruńskiej i Al. 23 stycznia trwa budowa inkubatora przedsiębiorczości. Na razie budowlańcy skupili się na pracach podziemnych. Nie obyło się bez komplikacji.

Pomimo odkrycia historycznych szczątków po dawnym Grudziądzu prace idą zgodnie z planem. Trwa budowa nowoczesnego inkubatora przedsiębiorczości. Budynek powstanie u zbiegu ulic Toruńskiej i Al. 23 stycznia.

To będzie obiekt z powierzchnią biurową, właśnie do prowadzenia działalności stricte biurowej, a nie produkcyjnej. Znajdzie się tam 36 biur dla startup-ów, które będą chciały rozwijać przedsiębiorczość w Grudziądzu - mówi Leszek Mrazek, prezes Grudziądzkiego Parku Przemysłowego.

ZOBACZ TEŻ - Nowe życie dla grudziądzkich przystanków. Sprawdź które wiaty zostaną odnowione!

Historia o sobie przypomniała

W trakcie prac budowlanych odkryto fundamenty po dawnych budynkach, które chociażby w latach 20 poprzedniego wieku stały w tym miejscu. Sprawą zajmowali się Miejski i Wojewódzki Konserwator Zabytków, którzy po kilku wizjach lokalnych wydali decyzję o ich usunięciu z działki.

Inwestor, czyli Grudziądzki Park Przemysłowy ma jednak pomysł - jak historię tego miejsca zachować na przyszłe pokolenia w budynku.

Jest taki pomysł, żeby część odzyskanych dóbr w postaci cegieł w jakiś sposób zdeponować i być może będą częścią aranżacji wewnątrz budynku - informuje prezes GPP.

Pomysł na razie jest w fazie planowania. Do jego realizacji potrzeba jeszcze akceptacji projektanta i wykonawcy.

Nie będzie opóźnień

Docelowo inkubator wybudowany i oddany do użytku ma zostać wraz z końcem przyszłego roku. Termin zakończenia prac po odkryciu fundamentów stanął jednak po dużym znakiem zapytania.

Po odkryciu pozostałości razem z wykonawcą przemodelowali harmonogram i przenieśli niektóre prace, które były do wykonania w późniejszym terminie na ten wcześniejszy - dodaje Leszek Mrazek.

Obecnie budowlańcy są na etapie wychodzenia z ziemi. Powstają przy okazji nowe fundamenty pod nowoczesny biurowiec.

Pierwsi chętni w połowie 2022 roku

Naszego rozmówcę zapytaliśmy również o wynajem i sprzedaż powierzchni biurowych. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, chętni na biura w nowym inkubatorze będą mogli zgłaszać się już w połowie przyszłego roku.

Budowa biurowca to jedno, ale potem trzeba jeszcze odpowiednio zaaranżować wnętrze. Na to też będziemy organizowali przetarg. Myślę, że pierwsi chętni na powierzchnie biurową wybrani zostaną w połowie 2022 roku. Liczymy, że w momencie zakończenia budowy wszystkie pomieszczenia będą już zajęte - mówi prezes GPP.

Na razie nie znamy dokładnej ceny za metr kwadratowy. Wiemy jednak, że będzie ona niższa niż w podobnym inkubatorze przy ul. Waryńskiego.

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: online@grupazpr.pl

Daria w ESKA Live zaśpiewała megahity i premierowy utwór [ZAPOWIEDŹ]