szpital w Grudziądzu

i

Autor: Damian Pieczonka Szpital w Grudziądzu przyjmie pacjentów z koronawirusem. Będzie 1000 łóżek do dyspozycji

Szpital w Grudziądzu przyjmie pacjentów z koronawirusem. Lecznica zostanie przekształcona

2020-03-12 17:16

Zapadła decyzja o przekształceniu Regionalnego Szpitala Specjalistycznego w jednolity szpital zakaźny. Oznacza to, że będzie przyjmować wyjątkowe przypadki czyli osoby zarażone wirusem wymagające dodatkowej opieki np. kobiety ciężarne. Decyzję podjął Wojewoda Kujawsko-Pomorski Mikołaj Bogdanowicz. Zabezpieczonych zostanie tam ponad 1000 łóżek.

Przyjmowanie chorych z koronawirusem oznacza relegowanie całego szpitala. Pacjenci z Grudziądza będą przenoszeni do innych placówek w regionie. Obecnie w szpitalu nie ma przyjęć nowych pacjentów na oddziały. Budynkiem odizolowanym dla zarażonych ma być obiekt, w którym znajduje się zakład opiekuńczo-leczniczy. To tutaj mają trafiać m.in. zarażone kobiety w ciąży lub zarażeni z urazami chirurgicznymi. Szpital nie straci swojej funkcji ale będzie wyłącznie dla pacjentów, którzy zostali zainfekowani.

Działania związane z przeniesieniem pacjentów, którzy obecnie znajdują się w tym szpitalu w Grudziądzu, są już zaplanowane - podkreślił rzecznik wojewody Adrian Mól.

Pacjenci, którzy obecnie przebywają w tym szpitalu, zostaną przeniesieni m.in. do Bydgoszczy i Torunia. W szpitalu w Grudziądzu zabezpieczonych zostanie ponad 1000 łóżek.

Tak w tej chwili będzie wyglądała organizacja służby zdrowia w naszym regionie, że to właśnie szpital w Grudziądzu będzie jednoimiennym zakaźnym. Chciałbym podkreślić, że w woj. kujawsko-pomorskim nie stwierdzono do tej pory zakażenia koronawirusem. W tej chwili oczekujemy na wyniki kolejnych ok. 25 próbek -mówi wojewoda kujawsko-pomorski Mikołaj Bogdanowicz.

Szczegóły będą znane w piątek (13.03.). Zwołana ma zostać konferencja prasowa. Dodajmy, że obecnie nie ma w Grudziądzu potwierdzonego przypadku koronawirusa. Nie ma też osób objętych kwarantanną ale zwiększa się ilość osób objętych nadzorem.

– Grudziądzki szpital to bardzo dobra placówka medyczna, która była budowana i przygotowywana do zabezpieczenia mieszkańców regionu w przypadku wystąpienia zagrożenia epidemiologicznego. Dotychczas obsługiwała blisko pół miliona mieszkańców regionu. Przypomnę, że organem tworzącym jest zaledwie stutysięczne miasto. Po przekształceniu w jednoimienny szpital zakaźny będziemy zabezpieczać ponad dwa miliony osób. Jest to dla nas wyzwanie, jednak wiem, że sytuacja, w której się znaleźliśmy, jest szczególna i wymaga szczególnych rozwiązań – mówi Prezydent Grudziądza Maciej Glamowski.

Decyzją Dyrektora Szpitala wstrzymana została realizacja praktyk i staży studenckich w placówce. Z dniem dzisiejszym wstrzymane i odwoływane zostają wszystkie przyjęcia planowe do Szpitala.