flaga polska

i

Autor: Pixabay Obchody Święta Niepodległości w Grudziądzu 2022

Święto Niepodległości w Grudziądzu. Tak będą wyglądały obchody 11 listopada

2022-11-10 8:36

Narodowe Święto Niepodległości obchodzimy 11 listopada. W Grudziądzu świętowanie rozpocznie się już dzień wcześniej.

Msza Święta w intencji Ojczyzny, uroczystości patriotyczne na Rynku, koncerty w Centrum Kultury Teatr i na grudziądzkiej cytadeli, Bieg Niepodległości, wystawa w Muzeum oraz festyn militarny w Forcie Wielka Księża Góra – to główne punkty programu obchodów Narodowego Święta Niepodległości w Grudziądzu.

10 listopada

Obchody rozpoczną się w czwartek 10 listopada o godz. 18.00 w Bibliotece Miejskiej koncertem „Muzycznie i patriotycznie” w wykonaniu zespołu AULOS.

11 listopada

W piątek 11 listopada o godz. 9.40 złożone zostaną kwiaty przy Pomniku Marszałka Józefa Piłsudskiego. O godz. 10.00 w Bazylice Św. Mikołaja odprawiona zostanie Msza Święta w intencji Ojczyzny z udziałem asysty honorowej Wojska Polskiego. Uroczystą oprawę Mszy Św. zapewni Chór Męski ECHO.

Następnie uroczystości patriotyczne przeniosą się na Rynek, gdzie o godz. 11.00 młodzież z II LO przedstawi występ artystyczny, a mieszkańcom i zgromadzonym gościom zostaną wręczone kotyliony w barwach narodowych. O godz. 11.15 rozpoczną się tradycyjne, oficjalne uroczystości z udziałem Wojska Polskiego.

Pierwszy raz po pandemicznej przerwie mieszkańcy Grudziądza oraz turyści będą mieli możliwość zwiedzenia cytadeli podczas Dnia Otwartego Twierdzy Grudziądz w godz. 11.00 – 15.00. W programie oprócz zwiedzania przygotowano wiele atrakcji towarzyszących, m. in. koncert w wykonaniu dzieci z Ogniska Pracy Pozaszkolnej, mini-recital Agaty Misiak, a także występ Grudziądzkiej Orkiestry Dętej. Przed cytadelą Towarzystwo Opieki nad Zabytkami będzie prowadziło kwestę na rzecz odrestaurowania nagrobka harcerza Konrada Ładosia na Cmentarzu Garnizonowym Górnym.

Tego dnia będzie również okazja, by bezpłatnie zwiedzić Fort Wielka Księża Góra – wejścia z przewodnikiem w godz. 11.00, 13.00 i 14.30; ponadto możliwość przejażdżki pojazdami militarnymi, posmakowania specjałów z kuchni polowej czy nabycia pamiątek. Dojazd autobusem MZK - linie nr 4 i 15 (przystanek Waryńskiego/Graniczna).

Utrudnienia drogowe

W związku z uroczystościami patriotycznymi w obrębie Rynku, w dniu 11 listopada br. nastąpi wstrzymanie ruchu tramwajów na odcinku Al. 23 Stycznia – Tarpno, od godz. 11.00 do czasu zakończenia tych uroczystości, tj. do około godz. 12.20.

Dodatkowe autobusy

Specjalnie na tę okazję w dniu 11 listopada zostanie uruchomiona linia autobusowa dowożąca pasażerów do grudziądzkiej cytadeli. Pojazdy komunikacji miejskiej kursować będą na trasie Al. 23 Stycznia – ul. 18. Pułku Ułanów Pomorskich.

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: grudziadz@eska.pl

Święto Niepodległości w Szczecinie