Wracamy do sprawy obchodów pod pomnikiem 10 pomordowanych. W ubiegłą sobotę (29 października) mieszkańcy Grudziądza pojawili się pod nim na zaplanowanych przez miasto obchodach. Taką informację znaleźli w biuletynie "Pokochaj Grudziądz".
Chyba ktoś chciał zrobić sobie weekend i wprowadził nas w błąd. Myśmy przygotowali się na dzisiaj, tak jak napisane jest w miejskiej gazetce. To bardzo przykra sprawa - mówi nam jeden z mieszkańców, który pod pomnikiem pojawił się w sobotę (29 października).
Myślę, że gdybyśmy wszyscy wiedzieli o dokładnej dacie tych obchodów to frekwencja byłaby zdecydowanie wyższa - dodaje kolejna z grudziądzanek, która na obchody przybyła w sobotę.
Obchody zorganizowane zostały ostatecznie w piątek (28 października). Udział - prócz miejskich oficjeli - wzięły także delegacje ze szkół podstawowych.
Mówi się, że Grudziądz jest miastem otwartym; że mamy się łączyć. Chcieliśmy chociażby pod tymi pomnikami być razem. Niestety nie daje nam się, to jest jakaś zabawa w ciuciubabkę. Nie jesteśmy w stanie przewidzieć takich zmian w datach. W miejskim biuletynie jest napisane 29 października i to właśnie na ten się zorganizowaliśmy - mówi Roman Sarnowski ze Stowarzyszenia Semper Fidelis.
O komentarz do tej sprawy poprosiliśmy Urząd Miejski w Grudziądzu.
Skład gazety odbywał się na początku października, kiedy terminem obchodów była sobota, 29 października. Z kolei 12 października pełnomocnik ds. uroczystości patriotycznych zwrócił się do prezydenta Grudziądza z prośbą o zmianę terminu obchodów. Chodziło tutaj o chęć zaangażowania w nie młodzieży szkolnej, która w soboty nie uczestniczy w zajęciach lekcyjnych. Informacja z terminem 28 do lokalnych mediów przekazało Biuro Prasowe i Medialne Urzędu Miejskiego - mówi Karol Piernicki, rzecznik ratusza.
Do mediów wpłynęło zaproszenie na uroczystości patriotyczne. Nie była to informacja dla mieszkańców o zmianie daty obchodów.
Geneza 10 pomordowanych
Publiczna egzekucja 10 zakładników odbyła się 29 października 1939 r. na grudziądzkim targowisku. Wśród zamordowanych znaleźli się przedstawiciele sądownictwa, oświaty, wojska, kolei, starostwa i policji.
Miejsca ich pochówku do dziś nie ustalono. Egzekucja ta była częścią większej operacji, która doprowadziła do pozbawienia życia wielu Polaków.
Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: [email protected]