pomoc magazyn grudziadz

i

Autor: Łukasz Piekarski Do pomocy w grudziądzkim magazynie centralnym przyłączyły się uczennice z ZSBiP

Sporo pracy w magazynie centralnym. Dary zjeżdżają z każdej strony miasta [FOTO, VIDEO]

2022-03-10 14:03

Każdego dnia zapełnia się coraz bardziej. Chodzi o magazyn centralny działający przy Grudziądzkim Parku Przemysłowym. To właśnie tutaj zwożone są dary dla ukraińskich uchodźców. Wcześniej zbierane są w miejskich punktach.

Dary do magazynu centralnego, który zlokalizowany jest przy Grudziądzkim Parku Przemysłowym zjeżdżają codziennie i z każdej strony miasta. Po dotarciu na miejsce każdy transport „rozbierany” jest na czynniki pierwsze. 

Wszystko dokładnie segregujemy, przebieramy i grupujemy. Oczywiście punkty też już segregują, ale my na miejscu także to robimy. Jest to potem przypisywane do poszczególnych grup. Później tworzymy z tego pełne palety - opowiada Rafał Cywiński z z Wydziału Zarządzania Kryzysowego przy grudziądzkim ratuszu.

Początkowo magazynem zajmowali się wyłącznie pracownicy urzędu. Od kilku dni wspierają ich wolontariuszki z Zespołu Szkół Budowlanych i Plastycznych w Grudziądzu.

Uważam, że pomoc zawsze jest potrzebna, a zwłaszcza w takiej sytuacji. Każdy człowiek zasługuje na szacunek - mówi Wiktoria Niklas z Liceum Plastycznego w ZSBiP.

Mamy pełno różnych rozmaitych rzeczy. Ciężko jest to poukładać dokładnie w grupy. Przykładem są wafle ryżowe w czekoladzie. Wafle ryżowe odkładamy osobno i czekoladę osobno. Nie jest łatwo - wtóruje Nikola Dejko, również uczennica grudziądzkiej "Budowlanki".

Dary zbierane najpierw są w miejskich punktach. Później specjalnie przygotowanym samochodem zwożone są do centralnego magazynu. Tutaj na razie ich droga się kończy. Póki co wojewódzki konwój nie skorzystał jeszcze z zapasów zebranych przez grudziądzan.

Nie obecnie takiej potrzeby. Wręcz magazyny rezerw strategicznych obecnie wydzielają to, co może do nich przyjechać. Odzew w skali kraju jest tak duży, że nie wszystko w tej chwili jest tam potrzebne. Poza tym trzeba pamiętać, że to nie jest pomoc na dziś, na już. Trzeba myśleć długofalowo - dodaje Rafał Cywiński.

Rośnie liczba uchodźców w grudziądzkiej bursie

Część zebranych darów sukcesywnie przekazywana jest do ukraińskich uchodźców przebywających w szkolnej bursie. Obecnie jest ich tam 134.

Muszę przyznać, że widok jest przerażający. Osoby, które przybyły do bursy często cały swój dobytek życia mają w kilku woreczkach. Na początku są w dużym szoku. Musi trochę czasu upłynąć zanim dojdą do świadomości, że musieli uciekać do innego kraju przed wojną - mówi Róża Lewandowska, wiceprezydent Grudziądza.

Obywateli Ukrainy dotkniętych wojną w naszym mieście przybywa z dnia na dzień. W związku z tym miasto szuka chętnych do działania wolontariuszy.

Apeluję abyśmy zgłaszali się do Zarządzania Kryzysowego, albo bezpośrednio do ratusza. Jesteśmy w stanie zagospodarować każdą liczbę wolontariuszy - kończy Róża Lewandowska.

Punkty konsultacyjne i infolinia

Punkt informacyjny znajduje się w Urzędzie Miejskim i funkcjonuje w godzinach 8-17. Będzie w nim można uzyskać szczegółowe informacje.

pomoc dla Ukrainy grudziadz

i

Autor: Nadesłane/Urząd Miejski w Grudziądzu Miasto uruchomiło również specjalne infolinie

Miasto zorganizowało również punkty odbioru darów. Pełen ich wykaz znajduje się TUTAJ. Jeśli ktoś zorganizował zbiórkę własnymi siłami, jest możliwość zgłoszenia się i zamówienia transportu, którym Miasto dysponuje.

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: online@grupazpr.pl