Psy służbowe - szkolone do zadań zwiadowczych, patrolujących i tropiących, nieocenione podczas akcji poszukiwawczych. Pięć specjalistycznych pojazdów umożliwiających ich bezpieczny transport trafi do komend miejskich i powiatowych w całym regionie. To kolejny po samochodach osobowych zakup dla policji, który wsparł finansowo samorząd województwa. Porozumienie w tej sprawie wręczyli komendantowi wojewódzkiemu policji nadinspektorowi Piotrowi Leciejewskiemu marszałek Piotr Całbecki i wicemarszałek Zbigniew Ostrowski. Nowe pojazdy wzbogacą wyposażenie komend miejskich policji w Bydgoszczy, Włocławku i Grudziądzu oraz komend powiatowych w Inowrocławiu i Rypinie. Umożliwią szybszy i bezpieczniejszy transport psów służbowych na miejsce akcji poszukiwawczo-ratowniczych na terenie całego województwa. Z pomocy czworonogów policjanci korzystają również podczas usuwania skutków katastrof, klęsk żywiołowych lub poważnych awarii technicznych. Zakup samochodów jest współfinansowany ze środków unijnych w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014-2020. Łączna wartość inwestycji to milion złotych.
Zobacz też: Mundurowi z Grudziądza apelują o rozważny odpoczynek nad wodą. Planują akcję profilaktyczną
Czworonożni funkcjonariusze służą w regionie
W kujawsko-pomorskim garnizonie policji pracuje 86 psów. Dużą część stanowią zwierzęta patrolowo-tropiące. Policja dysponuje też takimi, które wyszukują zapachu narkotyków i materiałów wybuchowych.
Akcje poszukiwawczo-ratownicze są czasochłonne i bardzo wymagające, także dla zwierząt. Cieszę się, że czworonożni funkcjonariusze będą mogli sprawnie i w bezpiecznych warunkach docierać na miejsce zdarzenia – podkreślił nadinspektor Piotr Leciejewski.
Nasze województwo zostało podzielone na sześć stref, w których przewodnicy z psami, poza realizacją zadań we własnych jednostkach, działają także na obszarze powiatów sąsiednich:
- KMP Bydgoszcz (miasto Bydgoszcz, powiaty: bydgoski, nakielski i sępoleński),
- KMP Grudziądz (miasto Grudziądz, powiaty: grudziądzki, świecki, tucholski),
- KMP Toruń (miasto Toruń, powiaty: toruński, chełmiński, aleksandrowski),
- KMP Włocławek (miasto Włocławek, powiaty: włocławski, lipnowski),
- KPP Rypin (miasto Rypin, powiaty: rypiński, brodnicki, wąbrzeski, golubsko-dobrzyński),
- KPP Inowrocław (miasto Inowrocław, powiaty: inowrocławski, radziejowski, żniński, mogileński).
- Psy służbowe skutecznie usprawniają pracę policjantów, dlatego zależy nam na tym, aby zagwarantować im jak najlepsze warunki do działania. Realizacja kolejnego projektu i zakup specjalistycznych pojazdów to nasza odpowiedź na potrzeby policji – mówił marszałek Piotr Całbecki.
W ubiegłym tygodniu komendant wojewódzki policji w Bydgoszczy nadinspektor Piotr Leciejewski odebrał od prezydenta Andrzeja Dudy nominację do korpusu generałów policji. W spotkaniu zorganizowanym z tej okazji wziął udział wicemarszałek Zbigniew Ostrowski. W strukturach kujawsko-pomorskiej policji służy prawie 5 tysięcy funkcjonariuszy i 1200 pracowników cywilnych. Poza Komendą Wojewódzką w Bydgoszczy, w naszym regionie znajduje się 19 komend miejskich i powiatowych. Samorząd województwa wspiera działania policji na rzecz bezpieczeństwa pomagając w zakupach i inwestycjach.