Monika Horna-Cieślak

i

Autor: SCREEN youtube.com/ Sejm Monika Horna-Cieślak na mównicy sejmowej

Nowa funkcja

Rzecznik Praw Dziecka. Monika Horna-Cieślak złożyła ślubowanie w Sejmie

2023-12-20 13:48

Monika Horna-Cieślak oficjalnie została nowym Rzecznikiem Praw Dziecka. Funkcję przejęła po Mikołaju Pawlaku.

Grudziądzanka złożyła dzisiaj (20 grudnia) po godzinie 9 uroczyste ślubowanie w Sejmie.

Ślubuję uroczyście, że przy wykonywaniu powierzonych mi obowiązków Rzecznika Praw Dziecka dochowam wierności Konstytucji Rzeczpospolitej Polski, będę strzec praw dziecka, kierując się przepisami prawa, dobrem dziecka i dobrem rodziny. Ślubuję, że powierzone mi obowiązki będę wykonywać z najwyższą sumiennością i starannością, że będę strzec godności powierzonego mi stanowiska oraz dochowam tajemnicy prawnie chronionej. Tak mi dopomóż Bóg - odczytała słowa przysięgi nowa Rzecznik Praw Dziecka.

Monikę Hornę-Cieślak na funkcję Rzecznika Praw Dziecka zgłosiła Koalicja Obywatelska, Polska 2050 oraz Lewica.​ Została powołana na swoje stanowisko przez Sejm 28 listopada. Spośród 444 posłów "za" było 246, "przeciw" 195, a od głosu wstrzymało się trzech.

Monika Horna-Cieślak. Kim jest?

Monika Horna-Cieślak urodziła się 5 grudnia 1989 r. w Grudziądzu. Jest adwokatką, aktywistką i działaczką społeczną. Od 19. roku życia zajmuje się ochroną praw dzieci. Udziela pomocy prawnej osobom młodym, doświadczającym przemocy psychicznej, fizycznej oraz seksualnej. W swojej działalności na rzecz dzieci podejmuje bardzo szerokie działania m.in. legislacyjne, szkoleniowe, koordynuje projekty edukacyjne.

Tworzyła kampanie społeczne, budowała przyjazny wymiar sprawiedliwości, świadczyła indywidualne konsultacje i wsparcie dla klientów Centrum Pomocy Dzieciom w ramach współpracy z największą organizacją pozarządową, zajmująca się tematem krzywdzenia dzieci - Fundacją Dajemy Dzieciom Siłę. Jest Członkinią Komisji Praw Człowieka przy Naczelnej Radzie Adwokackiej, przewodniczącą Sekcji Praw Dziecka oraz członkinią Komisji ds. współpracy z sądami przy Okręgowej Radzie Adwokackiej w Warszawie. Jest także autorką programu HELP Rady Europy. Kandydatka jest współautorką wielu aktów prawnych dotyczących praw dzieci, w szczególności ustawy o ochronie małoletnich, czyli tzw. ustawy Kamilka z Częstochowy oraz ustawy, zwiększającej dostęp do psychologa osobom młodym bez zgody opiekuna prawnego, które współtworzyła z młodzieżą.

Horna-Cieślak to także zwyciężczyni konkursu "Rising Stars — Liderzy jutra 2019", wyróżnienia w konkursie "Prawnik Pro Bono 2019" oraz znalazła się w gronie 25 najlepszych prawniczek w biznesie magazynu Forbes Women 2023 r. Monika Horna-Cieślak współpracuje z wieloma organizacjami młodzieżowym jak np. Fundacja Autism Team, Nastoletni Azyl, Przyszłość dla Młodych a także z Helsińską Fundacją Praw Człowieka.

Monika Horna-Cieślak złożyła ślubowanie na Rzecznika Praw Dziecka. Posłuchaj:

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: grudziadz@eska.pl

D. JOŃSKI: ZREALIZUJEMY KONKRETY W STO DNI, ALBO TROSZKĘ DŁUŻEJ