Monika Horna-Cieślak

i

Autor: Monika Horna-Cieślak Facebook Monika Horna-Cieślak kandydatką na Rzecznika Praw Dziecka

Prawa dziecka

Nowy Rzecznik Praw Dziecka. To pochodząca z Grudziądza, Monika Horna-Cieślak

2023-11-28 14:50

Monika Horna-Cieślak zostanie nowym Rzecznikiem Praw Dziecka. Na to stanowisko pochodzącą z Grudziądza adwokatkę powołał dziś (28 listopada) sejm RP. Zgodę musi wydać jeszcze Senat RP.

Monika Horna-Cieślak była wspólną kandydatką Koalicji Obywatelskiej, Trzeciej Drogi i Lewicy. Prawo i Sprawiedliwość nie przedstawiło swojego kandydata na to stanowisko.

Ta nominacja to uznanie tego, że prawa dzieci w Polsce potrzebują osoby, która zauważa potrzeby wszystkich dzieci. Każde dziecko jest ważne, każde dziecko potrzebuje zrozumienia i wsparcia - mówi Monika Horna-Cieślak, kandydatka na Rzecznika Praw Dziecka.

Monika Horna-Cieślak tworzy m.in. społeczność Kamilka z Częstochowy. Prawami dziecka – jak sama przyznaje – interesuje się od wielu lat.

Wszystko zaczęło się jeszcze gdy mieszkałam w Grudziądzu. Razem z moimi rodzicami oglądałam popularne wtedy "Rozmowy w toku". Wówczas w Polsce dopiero zaczynała się dyskusja na temat praw dziecka. Ponadto, gdy miałam 19 lat i chodziłam do I LO w Grudziądzu wzięłam udział w olimpiadzie o prawach człowieka. Przygotowywała mnie do niej pani Kamila Melkowska-Lemke - dodaje Monika Horna-Cieślak.

Dziś jej kandydaturę po debacie przegłosował Sejm bezwzględną liczbą głosów. "Za" głosowało 246 posłów, "przeciw" było 196, wstrzymało się 3. 

Kim jest Monika Horna-Cieślak?

Monika Horna-Cieślak urodziła się 5 grudnia 1989 r. w Grudziądzu. Jest adwokatką, aktywistką i działaczką społeczną. Od 19. roku życia zajmuje się ochroną praw dzieci. Udziela pomocy prawnej osobom młodym, doświadczającym przemocy psychicznej, fizycznej oraz seksualnej. W swojej działalności na rzecz dzieci podejmuje bardzo szerokie działania m.in. legislacyjne, szkoleniowe, koordynuje projekty edukacyjne.

Kandydatka na Rzecznika Praw Dziecka tworzyła kampanie społeczne, budowała przyjazny wymiar sprawiedliwości, świadczyła indywidualne konsultacje i wsparcie dla klientów Centrum Pomocy Dzieciom w ramach współpracy z największą organizacją pozarządową, zajmująca się tematem krzywdzenia dzieci - Fundacją Dajemy Dzieciom Siłę. Jest Członkinią Komisji Praw Człowieka przy Naczelnej Radzie Adwokackiej, przewodniczącą Sekcji Praw Dziecka oraz członkinią Komisji ds. współpracy z sądami przy Okręgowej Radzie Adwokackiej w Warszawie. Jest także autorką programu HELP Rady Europy. Kandydatka jest współautorką wielu aktów prawnych dotyczących praw dzieci, w szczególności ustawy o ochronie małoletnich, czyli tzw. ustawy Kamilka z Częstochowy oraz ustawy, zwiększającej dostęp do psychologa osobom młodym bez zgody opiekuna prawnego, które współtworzyła z młodzieżą.

Horna-Cieślak to też zwyciężczyni konkursu "Rising Stars — Liderzy jutra 2019", wyróżnienia w konkursie "Prawnik Pro Bono 2019" oraz znalazła się w gronie 25 najlepszych prawniczek w biznesie magazynu Forbes Women 2023 r. Monika Horna-Cieślak współpracuje z wieloma organizacjami młodzieżowym jak np. Fundacja Autism Team, Nastoletni Azyl, Przyszłość dla Młodych a także z Helsińską Fundacją Praw Człowieka.

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: grudziadz@eska.pl

Raport - Adam Traczyk: Kaczyński słaby jak nigdy! Co dalej z Prezesem?