sezon grzewczy

i

Autor: Łukasz Piekarski Sezon grzewczy funkcjonuje już od pewnego czasu

Sezon grzewczy

Ruszyły kontrole palenisk w Grudziądzu. Strażnicy miejscy mają wsparcie

2023-12-05 12:46

Strażnicy miejscy wspólnie z przedstawicielami Grupy OPEC kontrolują jakość spalin pochodzących z domowych palenisk. Podobnie jak w poprzednich latach działania te realizowane są z wykorzystaniem drona wyposażonego w mobilny system pomiarów jakości powietrza.

Dron wyposażony jest w system, który wykrywa, mierzy i informuje o składzie i ilości emitowanych do powietrza pyłów i gazów.

Wykrycie zanieczyszczeń jest podstawą o przeprowadzenia osobistej kontroli przez pracowników Straży Miejskiej pod kątem spalania niedozwolonych materiałów. Strażnicy sprawdzą wówczas czy w piecach i kotłach nie dochodzi do spalania odpadów. Należą do nich:

  • styropian,
  • plastikowe butelki,
  • odzież,
  • lakierowane drewno

Mobilny system pomiarów podpięty do drona pozwala bardzo szybko w czasie rzeczywistym wykryć w spalinach związki chemiczne takie jak: formaldehyd, chlorowodór, cyjanowodór, siarkowodór, lotne związki organiczne, które z dużym prawdopodobieństwem wskazują na spalanie odpadów.

Za palenie w piecu odpadami można zostać ukaranym mandatem karnym w kwocie do 500 złotych.

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: grudziadz@eska.pl

Wieczorny Express - Miziołek Gursztyn