Nowy rok szkolny to czas kolejnych wyzwań dla grudziądzkiej oświaty. W sierpniu szkoły kompletowały kadry nauczycielskie. Brakowało specjalistów od kształcenia zawodowego, oraz pedagogów od tzw. przedmiotów ścisłych (matematyka, chemia). W naszym mieście akcję protestacyjną prowadzi ZNP. Na koniec temat związany z podręcznikami do nowego przedmiotu (w programie dla szkół średnich zastąpi WOS) - Historia i Teraźniejszość.
Problemy z nauczycielami - walka trwała do końca sierpnia
Do ostatnich dni drżeli o pełną kadrę nauczycieli. W Zespole Szkół Gastronomiczno-Hotelarskich naukę rozpoczęło blisko 1000 uczniów. Największe braki były przy obsadzaniu przedmiotów zawodowych.
Udało nam się zbudować całą kadrę tylko dzięki firmom z grudziądzkiego klastra. Zatrudniliśmy wyspecjalizowanych pracowników. Teraz zmieniły się przepisy w kontekście przedmiotów zawodowych. Zgodę na pracę pracownikom firm wydaje Urząd Miejski - mówi Rafał Szweda, dyrektor grudziądzkiego Gastronomika.
Kłopoty ze znalezieniem nauczyciele mieli również szefowie szkół ogólnokształcących. W tym przypadku największe braki były w przedmiotach ścisłych.
Szczególnie te problemy dotyczyły chemii, ale na szczęście udało nam się to jakoś spiąć i od nowego roku szkolnego mamy czterech takich nauczycieli. Są to osoby dochodzące z innych placówek. Problemy mieliśmy też z matematyką. Tutaj również w ostatniej chwili zatrudniliśmy dodatkową osobę - opowiada nam Aleksandra Majkowska, dyrektor I LO w Grudziądzu.
Podobne problemy pojawiały się m.in. w Zespole Szkół Technicznych, Zespole Szkół Mechanicznych, czy w Zespole Szkół Budowlanych i Plastycznych. A przypomnijmy - 1 września naukę w grudziądzkich szkołach rozpoczęło prawie 15 tys. uczniów.
Protest ZNP także w Grudziądzu
W Grudziądzu – podobnie jak w całym kraju – ruszyła akcja protestacyjna nauczycieli. Chodzi o niskie pensje i brak dostosowania systemu oświaty do aktualnych potrzeb. Władze Związku Nauczycielstwa Polskiego w Grudziądzu zapewniają, że akcja póki co, nie zakłóci funkcjonowania szkół.
Mamy oflagowane wszystkie budynki placówek, w których działają ogniwa naszego związku. Są plakaty i kampania informacyjna o proteście wśród mieszkańców Grudziądza, a przede wszystkim rodziców uczniów. Na razie będziemy szli w tym kierunku - mówi Ewa Jędrzejewska-Sierant, prezes ZNP w oddziale Grudziądz.
Do akcji przystąpiły wszystkie placówki oświatowe z naszego miasta.
Co z podręcznikami do HiT-u w grudziądzkich szkołach?
Grudziądzkie placówki na mapie szkół, które nie użyją podręcznika do HiT-u. W zestawieniu widnieje m.in. I Liceum Ogólnokształcące. Jest także Zespół Szkół Technicznych.
Podręcznik jest dosyć kontrowersyjny. Najprawdopodobniej nie będzie bazowali na żadnym podręczniku. W sieci dostępnych jest masa materiałów dla uczniów i nauczycieli. Można ten przedmiot zrealizować całkiem fajnie, bez konieczności korzystania z książek - mówi dyrektor Majkowska z "jedynki".
W pozostałych szkołach dyrektorzy postanowili dać wolną rękę nauczycielom.
Nauczyciel podejmuje decyzję, czy korzysta z podręcznika, czy korzysta z Zintegrowanej Platformy Edukacyjnej, ze źródeł internetowych i innych wiarygodnych, które ma zebrane w swoich prywatnych zasobach - dodaje Beata Kasińska, dyrektor II LO w Grudziądzu.
W zaznaczonych na mapie grudziądzkich szkołach widnieją napisy: przy I LO "Brak podręcznika w wykazie", przy Zespole Szkół Technicznych "decyzja zapadnie we wrześniu). Do tematu związanego z podręcznika do nowego przedmiotu wrócimy wkrótce.
Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: [email protected]
Polecany artykuł: