wstega opec

i

Autor: Nadesłane / OPEC Grudziądz Inwestycja była realizowana przez 4 lata

Powietrze w Grudziądzu będzie czystsze? OPEC zakończył inwestycję za blisko 65 milionów złotych

2022-11-29 16:40

Jest szansa na czystsze powietrze w Grudziądzu. Spółka OPEC uruchomiła instalację oczyszczania spalin. Jej budowa trwała cztery lata i kosztowała blisko 65 milionów złotych.

29 listopada 2022 roku w miejskiej spółce OPEC Grudziądz odbyło się uroczyste zakończenie realizacji projektu „Budowa instalacji oczyszczania spalin (IOS)” w Elektrociepłowni Łąkowa w Grudziądzu.

Celem tej instalacji jest przede wszystkim ochrona zdrowia i życia mieszkańców. Poprawiamy w ten sposób komfort ich życia. To jest właściwie inwestycja w zdrowie wszystkich grudziądzan. Jest to potężny krok do tego, żebyśmy lokalnie mieli dużo czystsze powietrze - mówi Marek Dec, prezes Grupy OPEC Grudziądz.

Podpisanie umowy z firmą SBB Energy nastąpiło w 2018 roku. Ze względu na konieczność utrzymania ciągłości pracy Elektrociepłowni oraz brak możliwości planowania dłuższych postojów, prace budowlane odbywały się na czynnym obiekcie, co spowodowało konieczność rozłożenia procesu budowy na 4 lata z podziałem na etapy.

"Stawiamy na ochronę środowiska"

Jakość powietrza w Grudziądzu już od wielu lat budzi sporo zastrzeżeń. Głównym powodem takiej sytuacji są tzw. "kopciuchy", czyli piece kaflowe. Korzysta z nich wiele mieszkań, szczególnie na starówce.

Dwa tygodnie temu podpisaliśmy dostaliśmy voucher na kolejne 4 mln zł z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska na likwidację "kopciuchów" - informuje prezydent Maciej Glamowski. I dodaje - Czyste powietrze, ekologiczne ogrzewanie, a ponadto przejście na ciepło systemowe. To są nasze priorytety i ta inwestycja, która została zakończona jest niewątpliwie strategiczną. Dzisiaj możemy się cieszyć z tego, że jesteśmy liderami i spełniamy wszystkie normy.

opec instalacja

i

Autor: Nadesłane / OPEC Grudziądz Instalacja (widok z drona)

W wyniku przeprowadzonej inwestycji grudziądzka Elektrociepłownia ograniczy emisję dwutlenku siarki o 48 proc., tlenku azotu o 25 proc., a zainstalowane filtry tkaninowe o sprawności odpylania ponad 99,5 proc., redukują pył ze spalin do poziomu pojedynczych miligramów na metr sześcienny.

Budowa oczyszczalni spalin przy grudziądzkim OPEC-u kosztowała blisko 65 milionów złotych.

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: grudziadz@eska.pl

XX Ogólnopolskie Otwarcie Sezonu Morsów w Starych Jabłonkach