opec grudziadz

i

Autor: OPEC Grudziądz Nowy kocioł będzie kosztował grudziądzki OPEC blisko 100 mln złotych

OPEC Grudziądz będzie ograniczał koszty produkcji ciepła. Spółka zbuduje nowy kocioł

2022-09-22 13:39

OPEC Grudziądz przygotowuje się do dużej inwestycji na terenie miasta. Spółka zbuduje kocioł do spalania luźnej słomy. Koszy to ok. 100 milionów złotych. Ciepłownia uzyskała na ten cel spore dofinansowanie.

W ostatnim czasie spółka OPEC złożyła do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej wniosek o zwiększenie dofinansowania na budowę nowego kotła. Funduszu postanowił przychylić na prośbę grudziądzkiej ciepłowni. Pierwotnie kwota wsparcia miała wynosić 72 miliony złotych. Spółka we wspomnianym wniosku zaapelowała o zwiększenie jej do 99,5 miliona złotych. Ostatecznie będzie to aż 101,6 mln zł. W połowie jest to dotacja, a w drugiej połowie pożyczka na preferencyjnych warunkach. 

Zwycięzcą przetargu jest konsorcjum firm SBB ENERGY S.A. oraz DP Clean Tech, którego oferta opiewa na kwotę 99,5 mln zł.

OPEC chce skupić się na dostępnych lokalnie paliwach (biomasa i RDF), które poprawią bezpieczeństwo dostaw ciepła i uniezależnią nas od rosnących kosztów węgla i uprawnień do emisji CO2. Sytuacja, która powstała po wybuchu wojny w Ukrainie, pokazuje, że nasze plany związane z dekarbonizacją były jak najbardziej zasadne. Kolejnym krokiem w realizacji inwestycji będzie podpisanie aneksu do umowy z NFOŚiGW na zwiększenie dofinansowania oraz zawarcie umowy z generalnym wykonawcą inwestycji - przekazuje Marek Jopp ze spółki OPEC.

Gdzie powstanie nowy kocioł?

Nowy obiekt wybudowany przez grudziądzką spółkę powstanie przy elektrociepłowni Łąkowa. Ma mieć moc 12,5 MW. Opalany będzie luźną słomą. 

Uruchomienie kotła pozwoli w przyszłości ograniczyć wzrosty cen ciepła produkowanego przez OPEC - przekonują pracownicy spółki.

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: online@grupazpr.pl

Kierowca nagle zjechał z jezdni i uderzył w drzewo