Dworzec kolejowy w Grudziądzu

i

Autor: Damian Pieczonka Pasażerów witać może zabytek, którego grudziądzanie się wstydzą

Pasażerów witać może zabytek, którego grudziądzanie się wstydzą

2020-03-13 13:32

Wracamy do tematu gmachu głównego dworca kolejowego w Grudziądzu. Ma on szansę znaleźć się na liście zabytków, choć jego stan i sama bryła konstrukcji nie budzi w pasażerach dobrych skojarzeń. Kujawsko -Pomorski Wojewódzki Konserwator Zabytków w Toruniu wszczął postępowanie w sprawie wpisania obiektu do rejestru. Prawdopodobnie stanie się niezniszczalny, choć będą możliwe prace budowlane.

Dworzec kolejowy przy ul. Dworcowej w Grudziądzu wzniesiony został w latach 1960-1963 według projektu Zbigniewa Czekanowicza i Konarada Kubińskiego z Gdańska. Ostatnio mówiło się o jego modernizacji lub nawet zburzeniu. W tym miejscu zaplanowano budowę nowego, dostosowanego do potrzeb ruchu pasażerskiego. Wstępna koncepcja mówi nawet o możliwości zatrzymywania się na stacji Kolei Dużych Prędkości. Grudziądz ma w ciągu kilkunastu lat zyskać szybkie połączenie z Warszawą i Trójmiastem. Pociągi miałyby odjeżdżać średnio co 25 minut. Ostateczny przebieg trasy ma być znany w ciągu 2 lat. W grudniu 2019 roku odbyły się w grudziądzkim ratuszu warsztaty kreatywne, które miały podpowiedzieć jak zaprojektować dworzec. To pierwszy etap konsultacji przed przystąpieniem do prac projektowych. Jak wpisanie istniejącego obiektu do rejestru zabytków wpłynie na te plany? 

-Wpis do rejestru zabytków ma na celu objęcie ochroną konserwatorską, w mojej ocenie, wartościowej architektury dworca kolejowego. Jest przykładem nowoczesnego, powojennego dworca, którego starannie przemyślana i funkcjonalna koncepcja architektoniczna odpowiadała potrzebom komunikacyjnym. Wpis oznacza prawną ochronę istniejącej architektury. Nie ogranicza możliwości prac remontowych, budowlanych i konserwatorskich oraz przeprowadzenia niezbędnej modernizacji dworca związanej z jego funkcjonowaniem i dostosowaniem do nowych potrzeb. Wspomniane prace będą wymagały stosownego pozwolenia konserwatorskiego, co pozwoli na zachowanie tego cennego obiektu, który obecnie jest już częścią grudziądzkiego krajobrazu miasta -czytamy w nadesłanej odpowiedzi od Sambora Gawińskiego, WKZ.

Mieszkańcy od dawna liczą na to, że obiekt przestanie straszyć swoim wyglądem. Zburzenie obiektu i budowę nowego zapowiadał nawet Minister Infrastruktury Andrzej Adamczyk w czerwcu 2019 roku. Inwestycja została wpisana na listę dworców zaplanowanych do modernizacji. Nowa stacja według założeń powstać miałaby do końca 2022 roku. Jak w obecnej sytuacji zmieni się koncepcja nowego dworca kolejowego w Grudziądzu, na razie nie wiadomo.