posel pis

i

Autor: Łukasz Piekarski Zamieszanie wokół planu odbudowy zamku krzyżackiego w Grudziądzu

Wybory 2023

Odbudowa zamku i powrót cennego zabytku do Grudziądza. To plan polityków PiS-u

2023-09-11 15:44

Do Grudziądza ma powrócić cenny zabytek. Chodzi o poliptyk grudziądzki, który aktualnie znajduje się w zbiorach Muzeum Narodowego w Warszawie. Tak zapowiadają politycy Prawa i Sprawiedliwości. W planie jest także odbudowa skrzydła zamku krzyżackiego. Szczegóły na eska.pl.

Najpierw odbudowa zamku, a później powrót cennego zabytku. To pomysł na rewitalizację Góry Zamkowej. Przedstawili go przed wyborami politycy Prawa i Sprawiedliwości.

Chcemy wrócić do pomysłu, który pojawiał się w Grudziądzu od wielu lat, w różnych wydaniach. Chodzi o pomysł sprowadzenia do miasta poliptyku grudziądzkiego. Obecnie jest on częścią wystawy w Muzeum Narodowym w Warszawie.Żeby w ogóle rozważać taką możliwość, jaką jest sprowadzenie go, trzeba znaleźć godne miejsce dla tego pięknego ołtarza, pięknego zabytku - mówi Krzysztof Szczucki, jedynka na liście Prawa i Sprawiedliwości w okręgu nr 5 (m.in. grudziądzkim).

I w tym momencie dochodzimy do drugiej zapowiedzi polityków Prawa i Sprawiedliwości. To odbudowa części zamku krzyżackiego w Grudziądzu.

Chciałbym dzisiaj zapowiedzieć, że przystąpimy do rewitalizacji, która docelowo będzie prowadziła do odbudowy skrzydła południowego zamku w Grudziądzu. Następnie będę zmierzał do tego, jako poseł na Sejm, mam taką nadzieję, żeby właśnie odbudowanym południowym skrzydle znalazł się oryginał poliptyku grudziądzkiego – dodaje Szczucki.

Wraz z wspomnianym Krzysztofem Szczuckim na konferencji w Grudziądzu pojawił się również minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Piotr Gliński. Zaznaczył, że w kulturę trzeba inwestować, bo to ona świadczy o naszym rozwoju i tożsamości.

Często w przetargach politycznych kultura przegrywa, bo są inne istotniejsze sprawy. Tymczasem w długim okresie, czy nawet w średniookresowym kultura zawsze wygrywa i przynosi najwięcej efektów. Warto inwestować w kulturę, ponieważ ona może być taką lokomotywą, która ciągnie rozwój lokalny - twierdzi minister Piotr Gliński.

Pełną wypowiedź zarówno Krzysztofa Szczuckiego oraz ministra Glińskiego znajdziecie w materiale poniżej:

Ministrowie Gliński i Szczucki o odbudowie zamku krzyżackiego w Grudziądzu. Posłuchaj:

Poseł z Grudziądza pyta - dlaczego dopiero przed wyborami?

Do sprawy potencjalnej odbudowy fragmentu zamku odniósł się grudziądzki parlamentarzysta, Tomasz Szymański. Poseł Koalicji Obywatelskiej zaproponował miejskie referendum w tym temacie.

Chciałbym żeby mieszkańcy odpowiedzieli na kilka pytań. Czy nie warto przebudować 40 dróg lokalnych, osiedlowych? Czy może wybudujemy cztery baseny przyszkolne? Czy może wybudujemy duży parking w centrum Grudziądza? Czy może jednak zmodernizujemy wszystkie placówki oświatowe - pyta poseł Tomasz Szymański.

Parlamentarzysta z Grudziądz dodał również, że nie jest przeciwny sprowadzenia do Grudziądza poliptyku. Jednak sama budowa zamku krzyżackiego (która z pewnością będzie kosztowała kilkaset milionów złotych) - może być jedynie przedwyborczą obietnicą.

Czy aby ta informacja nie została przekazana w trybie kampanijnym? Czy aby wybory, które są za mniej niż 40 dni nie są przyczynkiem ku temu, że prominentni politycy PiS informują mieszkańców Grudziądza o próbie ściągnięcia poliptyku grudziądzkiego do naszego miasta - dodaje poseł Koalicji Obywatelskiej.

Całą wypowiedź parlamentarzysty oraz komentarz radnego KO, Mariusza Żebrowskiego znajdziecie w nagraniu poniżej:

Sprawę odbudowy zamku krzyżackiego w Grudziądzu komentuje poseł PO, Tomasz Szymański. Posłuchaj:

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: grudziadz@eska.pl

3-letni Bruno poszukuje swojego ukochanego misia. Pluszak zaginął w tajemniczych okolicznościach!