Magdalena Fularczyk Kozłowska

Autor: Dawid Olszewski

Kartka z kalendarza

Od tego sukcesu mija 7 lat! Tak złoty medal zdobyła Magdalena Fularczyk-Kozłowska

2023-08-11 15:01

11 sierpnia 2016 roku po raz pierwszy w historii, polskie wioślarki stanęły na najwyższym stopniu olimpijskiego podium. Były to Natalia Madaj-Smolińska oraz wychowanka KW Wisły Grudziądz, Magdalena Fularczyk-Kozłowska. Igrzyska odbywały się w Rio De Janeiro.

Igrzyska Olimpijskie w Rio De Janeiro odbywały się w 2016 roku.

Polska dwójka przed większość dystansu utrzymywała się na drugim miejscu za Brytyjkami. Fularczyk-Kozłowska i Madaj zaatakowały 500 metrów przed metą i na dystansie spokojnie odpłynęły rywalkom.

Tak wyglądał finisz Polek w obiektywie kamer:

To był taktyczny i techniczny majstersztyk - mówił wówczas dwukrotny mistrz olimpijski Robert Sycz.

Nie był to pierwszy olimpijski krążek w dorobku Magdaleny Fularczyk-Kozłowskiej. Pierwszy medal wychowanka grudziądzkiej Wisły zdobył już cztery lata wcześniej w Londynie. Wówczas był brąz w duecie z Julią Michalską.

To oczywiście nie jedyny medal dla wioślarstwa z akcentami Grudziądza. Podczas Igrzysk Olimpijskich w Tokio (2021 rok) srebrny medal zdobyła Marta Wieliczko.

Kolejne Igrzyska Olimpijskie odbędą się w 2024 roku w Paryżu. Ich start zaplanowano na 26 lipca, a zakończyć się mają 11 sierpnia. Łącznie ozegranych zostanie aż 329 konkurencji w 32 dyscyplinach. Udział w rywalizacji o medale weźmie 10 500 sportowców.