Wśród obywateli Ukrainy, którzy przebywają w Grudziązu jest Olha Lebedevska, która ma rodzinę tuż przy granicy z Rosją.
Moi rodzice są już sędziwego wieku. Mieszkają przy granicy z Krymem. Rozmawialiśmy dzisiaj rano przez telefon. Wspominali, że w nocy słyszeli bombardowanie na sąsiednim lotnisku - relacjonuje pani Olha.
Nasz rozmówczyni o powrocie do ojczyzny nie chce nawet słyszeć. Coraz częściej myśli o próbie sprowadzenia swojej rodziny do Grudziądza.
Nie mogę wrócić na Ukrainę ponieważ mam tutaj dzieci. Chciałabym w przyszłości sprowadzić tutaj do Grudziądza moich rodziców i brata, który jest obecnie w wojsku. Jak tylko będę miały kartę stałego pobytu, to natychmiast zacznę działać w tej sprawie - dodaje.
Gdzie będą rozlokowani uchodźcy z Ukrainy?
Grudziądz przygotowuje się do przyjęcia uchodźców z Ukrainy. Ratusz przygotował obecnie dwie lokalizacje – szkolna bursa oraz obiekty letniskowe przy jeziorze rudnickim. W powiecie grudziądzkim przygotowywanych jest 120 miejsc. Z kolei w Gminie Grudziądz dziś odbyło się spotkanie sztabu kryzysowego. Do wykorzystania jest m.in. 50 łóżek Mogą one posłużyć do m.in. wyposażenia szpitala polowego.
Solidarni z Ukrainą
Cały świat wyraża solidarność z Ukrainą. Nie inaczej jest również w Grudziądzu. Dzisiaj w godzinach wieczornych odbędzie się specjalny wiec poparcia dla narodu ukraińskiego.
Chcemy na tym spotkaniu wesprzeć obywateli Ukrainy, którzy mieszkają i pracują w Grudziądzu. Wielu z nich to nasi znajomy czy przyjaciele. Zachęcam do przyjścia o godzinie 18 na Rynek Główny w Grudziądzu - informuje Beata Kulpińska-Gurbin ze Stowarzyszenia Obywatelski Grudziądz, które jest współorganizatorem wydarzenia.
Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: [email protected]