Olha Lebedevska

i

Autor: Radio ESKA Olha Lebedevska w Grudziądzu przebywa od trzech lat

Obywatele Ukrainy w Grudziądzu boją się o swoich najbliższych

2022-02-24 15:31

Ukraina zaatakowana przez Rosję. O swoich najbliższych martwią się obywatele Ukrainy, którzy mieszkają w Grudziądzu. Dziś o godzinie 18 na Rynku Głównym odbędzie się wiec poparcia dla narodu ukraińskiego.

Wśród obywateli Ukrainy, którzy przebywają w Grudziązu jest Olha Lebedevska, która ma rodzinę tuż przy granicy z Rosją.

Moi rodzice są już sędziwego wieku. Mieszkają przy granicy z Krymem. Rozmawialiśmy dzisiaj rano przez telefon. Wspominali, że w nocy słyszeli bombardowanie na sąsiednim lotnisku - relacjonuje pani Olha.

Nasz rozmówczyni o powrocie do ojczyzny nie chce nawet słyszeć. Coraz częściej myśli o próbie sprowadzenia swojej rodziny do Grudziądza.

Nie mogę wrócić na Ukrainę ponieważ mam tutaj dzieci. Chciałabym w przyszłości sprowadzić tutaj do Grudziądza moich rodziców i brata, który jest obecnie w wojsku. Jak tylko będę miały kartę stałego pobytu, to natychmiast zacznę działać w tej sprawie - dodaje.

Gdzie będą rozlokowani uchodźcy z Ukrainy?

Grudziądz przygotowuje się do przyjęcia uchodźców z Ukrainy. Ratusz przygotował obecnie dwie lokalizacje – szkolna bursa oraz obiekty letniskowe przy jeziorze rudnickim. W powiecie grudziądzkim przygotowywanych jest 120 miejsc. Z kolei w Gminie Grudziądz dziś odbyło się spotkanie sztabu kryzysowego. Do wykorzystania jest m.in. 50 łóżek Mogą one posłużyć do m.in. wyposażenia szpitala polowego.

Solidarni z Ukrainą

Cały świat wyraża solidarność z Ukrainą. Nie inaczej jest również w Grudziądzu. Dzisiaj w godzinach wieczornych odbędzie się specjalny wiec poparcia dla narodu ukraińskiego.

Chcemy na tym spotkaniu wesprzeć obywateli Ukrainy, którzy mieszkają i pracują w Grudziądzu. Wielu z nich to nasi znajomy czy przyjaciele. Zachęcam do przyjścia o godzinie 18 na Rynek Główny w Grudziądzu - informuje Beata Kulpińska-Gurbin ze Stowarzyszenia Obywatelski Grudziądz, które jest współorganizatorem wydarzenia.

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: online@grupazpr.pl

Tak Polacy solidaryzują się z Ukrainą