nowy mural

i

Autor: Łukasz Piekarski Mural autorstwa Dariusza Paczkowskiego w Grudziądzu

Sztuka uliczna

Nowy mural w Grudziądz. Powstał na ścianie garażu w centrum miasta

2023-08-02 17:34

W centrum Grudziądza powstał nowy mural. To dzieło autorstwa Dariusza Paczkowskiego. Znaleźć go możemy na ścianie garażu w podwórzu ulicy Kwiatowej.

Na początku wyjaśnijmy kim jest autor muralu, czyli Dariusz Paczkowski. To artywista urodzony w Grudziądzu (rocznik 1971). Artywista to jednocześnie artysta i aktywista. Przed laty w naszym mieście organizował m.in. protesty wobec planom budowy kaskady na Wiśle.

Dedykacja dla królowej rzek

Nowe dzieło Dariusza Paczkowskiego przedstawia dwie postacie. Pierwszą z nich jest Cecylia Malik. To ekolożka, inicjatorka kilku akcji społecznych oraz malarka. Obok znajdziemy Jacka Kleyffa, czyli kompozytora oraz poetę. Obok jego portetu Paczkowski zamieścił fragment tekstu jego piosenki „Jaskółeczka”.

Wcześniej w tej samej okolicy Dariusz Paczkowski namalował dwa inne murale. To „Galeria na dachu” oraz obraz przedstawiający Irenę Sendlerową. Obu już nie ma. To efekt wyburzenia niektórych budynków, który był niezbędny przy budowie powstającego w tym miejscu łącznika drogowego.

Fanów sztuki wspomnianego artysty odsyłamy za to do klubu Akcent przy ulicy Wybickiego. Na wystawie znajdziemy osiem portretów osób zaangażowanych społecznie.

Sonda
Czy podoba Wam się mural autorstwa Dariusza Paczkowskiego w Grudziądzu?

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: grudziadz@eska.pl

Zbigniew Ścibor-Rylski na muralu w Warszawie. "Po prostu piękny człowiek"