Nocmuzeów

i

Autor: Muzeum Grudziądz

Noc muzeów tym razem w Twoim domu [AUDIO]

2020-05-13 12:22

To będzie inna niż do tej pory "Noc Muzeów" . Ograniczenia związane z epidemią zmusiły organizatorów akcji do stworzenia propozycji internetowej. Noc odbędzie się w przestrzeni elektronicznej na facebookowym profilu grudziądzkiego Muzeum.

Wśród atrakcji, które publikowane będą na facebook znalazło się otwarcie wystawy, warsztaty oraz wykłady. 

Muzemum tym razem w internecie, mówi Marta Bolek-Maszewska, posłuchaj:
Otwarcie wystawy „Nie kupuj – adoptuj! Plakat społeczny w trosce o zwierzęta”

Prace uczniów Liceum Plastycznego, Spichrz nr 17; Uczniowie Liceum Plastycznego im. Józefa Czapskiego w Zespole Szkół Budowlanych i Plastycznych w Grudziądzu w ramach Programu Grantowego Fundacji Rodziny Staraków „Wena”, zrealizowali projekt „Plakat społeczny jako medium sztuki i kultury”, dotyczący problemu bezdomności zwierząt. Program „Wena” wspiera młodzież i nauczycieli publicznych liceów plastycznych w realizacji ich autorskich projektów edukacyjno-artystycznych, rozwijając ich pasje i pomysły, a także budując szersze i krytyczne spojrzenie na sztukę i jej rolę we współczesnym świecie. Grudziądzkie Liceum Plastyczne jest jedną z dziewięciu szkół w Polsce, którym przyznano w drodze konkursu grant na realizację projektu.
Zaprezentowane prace są efektem działań utalentowanej młodzieży, której los naszych czworonożnych przyjaciół nie jest obojętny. Zespół projektowy nawiązał współpracę z Centrum Opieki nad Zwierzętami w Grudziądzu, w ramach której odbyło się kilkanaście spotkań – niejednokrotnie modelami przedstawionymi na afiszach były psy i koty zamieszkujące lokalne schronisko. Plakaty, wykonane m.in. w technice Digital Painting, eksponowane regularnie na terenie miasta na dziesięciu słupach ogłoszeniowych, zwracają uwagę lokalnego społeczeństwa na istotne problemy dotyczące zwierząt, skłaniając do empatii i szacunku względem wszystkich istot.
Projekt „Wena” jest całkowicie finansowany przez Fundację Rodziny Staraków.
Dopełnieniem wystawy plakatów są rzeźby zwierząt, wykonane techniką papier mâché przez edukatorkę grudziądzkiego Muzeum – Marikę Szczepanowską.

Zrób szarpaka dla swojego psiaka ... albo dla psiaka babci, cioci, wujka, kuzyna, sąsiada...

Można go zrobić również dla psa ze schroniska. Niezależnie od motywacji, szarpak to świetna, uniwersalna i łatwa w wykonaniu zabawka, za którą psi przyjaciele na pewno będą Cię kochać jeszcze bardziej – warsztaty z Mariką Szczepanowską
Zabytek pod lupą – prezentacja najciekawszego nabytku Działu sztuki z 2019 r.

Wirtualne zwiedzanie wystawy

„Domasław - nekropolia arystokracji z wczesnej epoki żelaza (VIII -VI w. p.n.e.)” - Magdalena Kalbarczyk oprowadzi po czasowej wystawie archeologicznej „Domasław - nekropolia arystokracji z wczesnej epoki żelaza (VIII -VI w. p.n.e.)”, przygotowanej ze zbiorów Instytutu Archeologii i Etnologii Polskiej Akademii Nauk - Ośrodek Badań nad Kulturą Późnego Antyku i Wczesnego Średniowiecza we Wrocławiu i Muzeum Archeologicznego - Oddział Muzeum Miejskiego we Wrocławiu. Podczas oprowadzania zostanie przybliżona historia odkrycia stanowiska i obraz kulturowy społeczności z wczesnej epoki żelaza oraz zostaną zaprezentowane najciekawsze i unikatowe zabytki archeologiczne z badań na cmentarzysku w Domasławie.

Zawód kat z Grudziądzem w tle

Wykład Mariusza Żebrowskiego dotyczący funkcji i roli kata na przestrzeni wieków w naszym mieście.

„O straszliwym sądzie” – dziady od Lublina do Torunia

Pieśń z ziemi chełmińskiej – gawęda Łukasza Ciemińskiego. Dziad wędrowny w kulturze tradycyjnej pełnił funkcję kolportera wiadomości przerażających, historycznych, zawsze zaś niezwykłych - chętnie słuchanych, bo śpiewanych. Pieśni dziadowskie to osobny rozdział w dziejach muzyki tradycyjnej. Jedną z nich zanotował między Toruniem a Chełmnem Oskar Kolberg, opowiada o grozie Sądu Ostatecznego i wydarzeniach, które będą go poprzedzały. Ta ludowa apokalipsa znana była w całej Polsce, a pieśń przekazywano sobie z ust do ust. Nie znamy niestety melodii z ziemi chełmińskiej, ale na ratunek przychodzą nam dziady od Lublina i na ich melodię wykonamy ten ludowy zabytek z naszego regionu! Bójmy się i śpiewajmy wspólnie w tę noc!

źródło: Muzeum w Grudziądzu

Noc muzeów w najbliższą sobotę (16.05) od godziny 17. Akcje można śledzić pod adresem: https://www.facebook.com/Muzeum.Grudziadz