Stefania Toczyska

i

Autor: Fot. J. Multarzyński/Nadesłane CK Teatr w Grudzidzu Stefania Toczyska

Wyróżnienie dla gwiazdy

Nagroda Flisaka dla światowej sławy śpiewaczki. Stefania Toczyska odbierze ją w teatrze

2023-10-07 15:43

W Centrum Kultury Teatr odbędzie się uroczystość wręczenia kolejnej już Nagrody Grudziądzkiego Flisaka. Tym razem trafi ona do światowej sławy śpiewaczki operowej, Stefanii Toczyskiej. Szczegóły na eska.pl.

Stefania Toczyska przez lata śpiewała w operze wiedeńskiej oraz Metropolitan Opera w Nowym Jorku. Teraz pojawi się w grudziądzkim teatrze, gdzie odbierze Nagrodę Flisaka.

Kim jest laureatka nagrody?

Stefania Toczyska (z domu Krzywińska) urodziła się w Grudziądzu w 1943 roku. W Grudziądzu uczęszczała do szkoły podstawowej, a następnie do Liceum Pedagogicznego,  gdzie jej nauczycielami byli m.in. Eugeniusz Małkiewicz i Paweł Osiński - dyrygent chóru męskiego Echo, który zaprosił ją do współpracy w charakterze solistki. Edukację muzyczną kontynuowała w klasie wokalnej w PSM II st. w Toruniu, a następnie w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Gdańsku w klasie śpiewu prof. Barbary Iglikowskiej, którą ukończyła z wyróżnieniem w 1972 roku.

Już w czasie studiów Stefania Toczyska brała udział w międzynarodowych konkursach wokalnych, gdzie jej talent był zauważany i nagradzany. Zadebiutowała w 1972 r. na deskach Opery Bałtyckiej partią Jadwigi w „Strasznym dworze”, a następnie, w tejże Operze, wykonała partie solowe w „Carmen” Georga Bizeta, „Samsonie i Dalili” Camilla Saint-Saënsa i „Faworycie” Gaetano Donizettiego. Po nagraniu opery „Borys Godunow” Modesta Musorgskiego dla firmy fonograficznej EMI (1977) rozpoczęła z wielkim sukcesem swoją europejską karierę.

Koncertowała m.in. we Włoszech, Holandii, Szwajcarii, Niemczech Wschodnich i Zachodnich, Związku Radzieckim, Czechosłowacji, Wielkiej Brytanii. Po licznych sukcesach osiadła na stałe w Wiedniu. Wielokrotnie występowała na scenie słynnej Wiedeńskiej Opery Państwowej, a miasto stało się jej nowym domem i centrum dalszej kariery.

W Ameryce Maestra Toczyska zadebiutowała w 1979 roku, w Operze w San Francisco, gdzie po raz pierwszy wystąpiła u boku Luciano Pavarottiego. To wydarzenie zapoczątkowało cały ciąg występów na najlepszych światowych scenach operowych, od San Francisco poprzez Nowy Jork, Londyn, Paryż, Genewę, Mediolan po Warszawę i Gdańsk. W Metropolitan Opera w Nowym Jorku zadebiutowała w 1988 roku i przez kolejnych 10 lat kreowała tam role w: „Aidzie”, „Trubadurze”, „Borysie Godunowie”, „Balu maskowym”, „Rusałce”. Koncertowała z największymi artystami światowych scen operowych. Wielki mistrz batuty Herbert von Karajan zaliczył Stefanię Toczyską do grona dziesięciu najlepszych śpiewaków naszych czasów.

Stefania Toczyska dokonała też wielu nagrań fonograficznych dla radia, telewizji i firm płytowych, m.in.:  EMI,  CD Accord Music Edition, Philips Classics Records.

W Grudziądzu Stefania Toczyska wystąpiła dwukrotnie: 21 lipca 1976 roku i 20 listopada 1984 roku, w sali kameralnej grudziądzkiego Muzeum. Podczas lipcowego koncertu Artystka zaprezentowała się w pieśniach Chopina, Moniuszki, Karłowicza, Schuberta i Czajkowskiego, zaś w recitalu w 1984 roku, obok pieśni kompozytorów polskich, Maestra Toczyska wykonała arie operowe Bizeta, Verdiego, Donizettiego, Saint-Saënsa.

W kwietniu 2014 roku Akademia Muzyczna w Gdańsku złożyła jej hołd, nadając tytuł doktora honoris causa, a 20 października 2023 roku, w dniu poprzedzającym grudziądzkie uroczystości, Stefania Toczyska honorowy doktorat otrzyma w Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy.

Uroczystość wręczenia nagrody uświetni koncert w wykonaniu:
  • * Małgorzata Priebe – sopran,
  • * Anna Rocławska-Musiałczyk – fortepian,
  • * Zespół Wokalny Art`n`Voices.

Nagroda Flisaka

Przyznawana jest za szczególne zasługi społeczne, gospodarcze i kulturalne. Flisactwo kojarzone jest z tradycją ciężkiej i ofiarnej pracy, zaś niniejsza Nagroda jest wyrazem wdzięczności lokalnej społeczności dla wszystkich tych osób, które przez swój trud i poświęcenie uświetniły Grudziądz, przydały mu blasku, uczyniły go miejscem szczęśliwszym i piękniejszym. Chcemy, by dobro rezonowało, by było inspiracją dla innych.

Kto dotychczas otrzymał Grudziądzką Nagrodę Flisaka?

  • w październiku 2021 roku: Regionalny Szpital Specjalistyczny im. dr. Władysława Biegańskiego w Grudziądzu
  • w styczniu 2022 roku: Karola Skowrońska
  • w październiku 2022: chór Alla Camera
  • w czerwcu 2023 roku: Krystyna Grabowska, Danuta Kołodziejska, Henryk Wichrowski, Ryszard Szczepański i Zbigniew Tucholski

Uroczystość w grudziądzkim teatrze zaplanowano na sobotę (21 października). Początek o godz. 17.00.

Bezpłatne wejściówki dostępne będą od 9 października.

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: [email protected]