nagrody flisak

i

Autor: Łukasz Piekarski Wśród nagrodzonych była Krystyna Grabowska (na zdjęciu)

Zasłużeni mieszkańcy

Na uroczystej sesji Rady Miejskiej Grudziądza przyznano statuetki Flisaka. Do kogo trafiły?

2023-06-14 13:17

Kolejne statuetki Flisaka trafiły do zasłużonych grudziądzan. Nagrody wręczono na uroczystej sesji rady miejskiej z okazji 732. urodzin miasta. Wydarzenie odbyło się na scenie Centrum Kultury Teatr.

Tym razem nagroda powędrowała do pięciu osób.

To zasłużeni mieszkańcy, którzy są aktywni w wielu dziedzinach życia społecznego Grudziądza - mówi prezydent Maciej Glamowski.

Grudziądzka Nagroda Flisaka - Do kogo trafiły statuetki?

Danuta Kołodziejska jest prezesem Koła Związku Sybiraków w Grudziądzu. Od lat popularyzuje wiedzę historyczną oraz krzewi postawy patriotyczne, szczególnie wśród młodzieży. Jej życiorys stanowi wymowne świadectwo polskich losów, od syberyjskich łagrów, przez Kazachstan i Uzbekistan aż po Iran i Afrykę Wschodnią.

Krystyna Grabowska jest Honorową Prezes Centrum Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych im. ks. Biskupa Jana Chrapka. To osoba, która jest przykładem zaangażowania na rzecz słabych i pokrzywdzonych. Dzięki jej poświęceniu i zaangażowaniu wiele z nich otrzymuje niezbędną pomoc na niejednej płaszczyźnie. Wielkim osiągnięciem Centrum Rehabilitacji jest stworzenie przestrzeni dla artystycznej ekspresji takich osób w ramach Ogólnopolskich Przeglądów Twórczości Artystycznej Osób Niepełnosprawnych (OPTAN).

Zbigniew Tucholski jest właścicielem rodzinnej firmy ślusarskiej. Związki jego przodków z Grudziądzem sięgają 1806 roku. To także lokalny patriota, darzący ojczystą ziemię (w tym tę najbliższą, grudziądzką) szczerą miłością, jak również oddany miłośnik historii i kolekcjoner.

Ryszard Szczepański to w pewnym sensie współsprawca olimpijskich sukcesów Bronisława Malinowskiego. To wybitny zawodnik i szkoleniowiec, który całe bez mała życie poświęcił lekkoatletyce. Jako zawodnik bywał w różnych miejscach na świecie i gdziekolwiek udało mu się zawitać, tam wszędzie z dumą przyznawał się do swoich grudziądzkich korzeni.

Henryk Wichrowski to wieloletni prezes Klubu Wioślarskiego „Wisła”. To on jest w znaczącej mierze ojcem sukcesu naszej Olimpijki Marty Wieliczko. To wybitny działacz sportowy, a zarazem człowiek instytucja, na którego oczach i za którego przyczyną na przestrzeni wielu dekad Grudziądz (zwłaszcza ten sportowy) zmieniał swoje oblicze.

O nagrodzie Flisaka mówi prezydent Maciej Glamowski. Posłuchaj:
sesja grudziadz

i

Autor: Łukasz Piekarski Uroczysta sesja odbyła się w grudziądzkim teatrze

Autorką statuetki jest pani Paulina Kaczor-Paczkowska, córka grudziądzkiego artysty, Ryszarda Kaczora, który przed laty stworzył symboliczny pomnik grudziądzkiego flisaka.

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: grudziadz@eska.pl