balony zawody

i

Autor: Łukasz Piekarski Mistrzostwa odbędą się pod koniec sieprnia

Duża impreza sportowa

Na grudziądzkim niebie powalczą o tytuł Mistrza Świata! Trwają przygotowania do zawodów

2023-07-27 17:55

W ostatnim tygodniu sierpnia od 21 do 26 w Grudziądzu rozegra się największa lotnicza impreza – VI FAI Balonowe Mistrzostwa Świata Juniorów. Nad miastem zagości łącznie 60 balonów. Szczegóły na eska.pl.

W Mistrzostwach Świata Juniorów udział weźmie 45 pilotów z najróżniejszych zakątków świata. To m.in. Japonia, Kanada, USA, Brazylia, czy także reprezentacje z Europy. W stawce nie zabraknie także Polaków. "Biało-czerwonych" będą reprezentowani przez Arkadiusza Sionkowskiego, Wojciecha Nowakowskiego, Piotra Grajka, Kacpra Borkowskiego i Jakuba Dziedziaka.

Trenujemy wspólnie od początku sezonu. Każde zawody w jakich startujemy nastawione są na to, żebyśmy się ze sobą zgrali. Mam nadzieję, że razem zawalczymy tak, że jeden z nas stanie na podium, co będzie sukcesem całej piątki – mówił podczas konferencji prasowej w Grudziądzu Wojciech Nowakowski, pilot i zawodnik startujący w zawodach.

Mistrzostwa juniorów to nie tylko podniebna rywalizacja. Organizatorzy przygotowali także szereg atrakcji dla mieszkańców Grudziądza. To przede wszystkim tzw. "Balonowa Fiesta".

Chcemy pokazywać, że balony są dla każdego. Podczas wydarzenia pojawimy się na konkretnych osiedlach, w ramach fiesty. Zapraszamy całe rodziny, by uczestniczyły w tym święcie. Zapraszamy na nią każdego, kto kiedykolwiek marzył o tym, by znaleźć się bliżej latającego balonu. Mamy dla widzów wiele atrakcji – będzie można wsiąść do kosza, wznieść się do góry w balonie na uwięzi, dowiedzieć się jak balon lata i dlaczego – zapowiada Szymon Gurbin Wiceprezydent Grudziądza.

Jak wyglądają koszty organizacyjne?
  • Gmina miasto Grudziądz - 300 tysięcy złotych
  • Marszałek województwa - 220 tysięcy złotych
  • Ministerstwo sportu - 100 tysięcy złotych

Pozostałą część kwoty stanowią sponsorzy.

Szykują Mistrzostwa Świata Juniorów w Grudziądzu. Posłuchaj:

Kim jest Junior w świecie balonowym?

To pilot przed trzydziestką! Brzmi optymistycznie, ale to nie bierze się znikąd. Inne powszechne sporty pozwalają na trening już od najmłodszych lub bardzo wczesnych lat życia. Lotnictwo jest bardziej restrykcyjne i wymagające – o licencję pilota możesz starać się dopiero po 16 urodzinach.

Zawody balonowe polegają na precyzyjnym lataniu. Poza tym to sport uzależniony od pogody i my, zawodnicy i organizatorzy często dopiero chwilę przed startem dowiadujemy się skąd będzie start. Dlatego prosimy wszystkich widzów o cierpliwość i czytanie komunikatów, które będą się pojawiać na social mediach imprezy – podkreślał Arkadiusz Iwański, Przewodniczący Komisji Balonowej Aeroklubu Polskiego.

Mistrzostwa Świata Juniorów odbędą się w dniach od 21 do 26 sierpnia w Grudziądzu.

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: grudziadz@eska.pl