Kierowcy powoli przyzwyczajają się do zmian. Na Rządzu w związku z rozpoczęciem modernizacji sieci tramwajowej, pojawiły się utrudnienia nie tylko dla pasażerów. Fragment ulicy Konstytucji 3 Maja jest jednokierunkowy z najazdem od strony Dębowego Wzgórza. A to nie koniec problemów. Będą kolejne i to większe niż dotychczas. Realizacja tak dużego zadania będzie związana z uciążliwościami dla kierowców samochodów ale także pasażerów korzystających z komunikacji miejskiej w ciągu ulic Chełmińskiej oraz Toruńskiej. Na tej ostatniej problem będą mieli także przedsiębiorcy. Dojazd do lokali handlowych będzie utrudniony a nawet niemożliwy. Będą kłopoty z dostarczaniem towarów i świadczeniem usług ale miasto zapowiada pomoc w zakresie ulg w podatku. Prezydent deklaruje rozmowy z zainteresowanymi.
Utrudnienia na ulicy Toruńskiej i pomoc dla przedsiębiorców
Pierwszy etap ruszył już na osiedlu Rządz. Teraz drogowcy wejdą m.in na ulicę Toruńską. To najkrótszy z zaplanowanych etapów, biegnący od Alei 23 Stycznia do ulicy Marcinkowskiego ale za to bardzo trudny. Torowisko biegnie w ścisłej zabudowie. Jest tu wiele lokali handlowych. Będzie do nich utrudniony dostęp. Prezydent Maciej Glamowski zapewnia, że przedsiębiorcy nie zostaną bez pomocy.
Na Rządzu prace już trwają, zdemontowano torowisko
Pierwsze prace modernizacyjne rozpoczęły się na osiedlu Rządz. Prace budowlane swym zakresem obejmą wymianę i przebudowę wszystkich słupów trakcyjnych oraz osprzęt sieci trakcyjnej. Pierwszy etap tego zadania zakłada przebudowę sieci od pętli na Rządzu do pętli przy ulicy Południowej. Na tym odcinku wymienionej zostanie około 3000 metrów nowej trakcji, a przebudowane zostaną aż trzy skrzyżowania – z ulicą Południową, ulicą Kruczkowskiego i ulicą Rakowskiego. Przebudowane zostanie też torowisko tramwajowe, które zaprojektowano po śladzie już istniejącym. Wykonana zostanie przebudowa pętli tramwajowej wraz z budową dodatkowego toru odstawczego. Pętlę zaprojektowano w taki sposób, by umożliwić późniejszą rozbudowę torowiska w kierunku południowym, do przyszłego osiedla mieszkaniowego. Wykonane zostaną też m.in. nowe przystanki autobusowe, które umożliwią obsługę pasażerską przez autobusy regionalne. Dzięki temu powstanie węzeł przesiadkowy łączący środki komunikacji regionalnej i miejskiej. Natomiast włączenie się autobusów do ruchu w ulicę Konstytucji 3 Maja odbywać się będzie poprzez dodatkowy pas ruchu. Zakres robót obejmować będzie również wykonanie jednego peronu autobusowego oraz 5 peronów tramwajowych, które okalać będzie ochronne ogrodzenie uniemożliwiające wtargnięcie na jezdnie. Prace będą kosztować ponad 58,6 milionów złotych. Wykonawcą jest grupa ZUE S.A.
Termin realizacji pierwszego odcinka to październik tego roku. 15 marca przewidujemy rozpoczęcie kolejnych etapów, od Alei 23 Stycznia do ulicy Marcinkowskiego z modernizacją ulicy Toruńskiej. Natomiast kolejny odcinek to torowisko od ulicy Laskowickiej do ulicy Wiejskiej z przebudową ulicy Chełmińskiej– mówił prezydent Grudziądza Maciej Glamowski.
Będą utrudnienia na ulicach Toruńskiej i Chełmińskiej
Prace obejmą modernizację torowiska od ulicy Wiejskiej do DK 16 i polegać będą na przebudowie układu torowego, łącząc się bezpośrednio z zadaniem przebudowy torowiska od osiedla Rządz. Rozebrana zostanie istniejąca nawierzchnia torowiska tak, by wykonać jej nową konstrukcję. Powstanie nowa sieć trakcyjna, przebudowane zostaną perony oraz pojawi się nowe oświetlenie drogowe i chodniki. Całe zadanie będzie kosztować blisko 48,8 milionów złotych, a za jego wykonanie odpowiedzialna będzie Firma Budowlano-Drogowa MTM S.A.
W skład zadania wchodzi też kompleksowa modernizacja ulicy Toruńskiej, która zyska zupełnie inny charakter. Roboty polegać będą na całkowitej rozbiórce istniejącej konstrukcji jezdni wraz z torowiskiem. Wykonana zostanie nowa konstrukcja jezdni, chodników oraz torów, która przystosowana będzie zarówno do poruszania się pieszych, samochodów jak i tramwajów. Prace obejmą przebudowę sieci trakcyjnej, podstacji zasilającej Alei 23 Stycznia, oświetlenia drogowego oraz przebudowę sieci podziemnych. Tą część zadania wykona Firma STARBAG S.A., które wyniesie około 22 mln złotych.
Dołączam się do apelu pana prezydenta i proszę mieszkańców o wyrozumiałość, gdyż inwestycja ta będzie uciążliwa, a jej realizacja będzie wiązała się z utrudnieniami, zarówno jeżeli chodzi o objazdy, jak i o komunikację miejską – mówiła Dyrektor ZDM Sylwia Łazarczyk.
Miasto deklaruje pomoc dla przedsiębiorców
Prace szczególnie prowadzone na ulicy Toruńskiej będą wiązały się z szeregiem utrudnień nie tylko dla pasażerów tramwajów ale i dla mieszkańców, którzy spacerują w rejonie centrum, robią tu zakupy lub prowadzą swój biznes. Prezydent Maciej Glamowski zapowiada rozmowy z prowadzącymi działalność gospodarczą i deklaruje pomoc. Samorząd zapowiada, że udzieli ulgi w podatku od nieruchomości, którzy funkcjonują w obszarze objętym modernizacją sieci tramwajowej.
Zamiast tramwajów, autobusowa komunikacja zastępcza
Od 15 marca wstrzymane zostanie kursowanie tramwajów linii numer 2 na trasie od Placu Stycznia w kierunku Rządza. Obecnie tramwaje kursują na skróconej trasie do pętli przy ulicy Południowej. Po kolejnych zmianach autobusowa komunikacja zastępcza wozić będzie pasażerów od Rządza do Alei 23 Stycznia i to częściowo po zmienionej trasie. Do centrum przebieg będzie za wyjątkiem ulicy Toruńskiej odbywać się wzdłuż trasy tramwajowej ale w kierunku przeciwnym, ze względu na utrudnienia w ciągu ulicy Chełmińskiej, autobusy pojadą przez ulicę Hallera i Bora-Komorowskiego do Bydgoskiej. Tramwaje kursować będą na zmienionej trasie. Uruchomiona zostanie linia z dworca kolejowego do Tarpna.
Oprócz nowego torowiska będą nowe tramwaje
Zakończył się przetarg na zakup i dostawę czterech niskopodłogowych bądź częściowo niskopodłogowych tramwajów wraz z dźwigiem do ich wkolejenia. Najkorzystniejszą ofertę, w wysokości 23 324 250,15 złotych, złożyła firma Modertrans z Poznania. Zgodnie ze specyfikacją zamówienia nowy tramwaj ma mieścić co najmniej 175 osób. W tramwaju ma się znaleźć minimum 30 miejsc siedzących. Niskopodłogowy tramwaj ma być przystosowany do potrzeb osób starszych i niepełnosprawnych. Zamówienie jest częścią zadania „Przebudowa infrastruktury tramwajowej dla potrzeb transportu publicznego w Grudziądzu” współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego programu operacyjnego województwa kujawsko-pomorskiego na lata 2014–2020.
Łączna wartość wspomnianej inwestycji, wraz z kompleksową przebudową sieci tramwajowej na odcinku od Alei 23 Stycznia do Pętli na osiedlu „Rządz” wynosi blisko 150 milionów złotych. Nowe wozy tramwajowe mają zostać dostarczone do Grudziądza do końca czerwca 2022 roku.
Masz dla nas ciekawy temat lub wystrzałową nowinę? Napisz do nas na adres [email protected]. Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy z Waszej okolicy!