powstanie warszawskie

i

Autor: Nadesłane / Urząd Miejski w Grudziądzu Obchody Powstania Warszawskiego w Grudziądzu

Historia

Minęło 79 lat... W Grudziądzu pamiętają o wybuchu Powstania Warszawskiego

2023-08-01 7:09

1 sierpnia to w historii Polski data nieprzypadkowa. Tego dnia obchodzimy rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. W tym roku przypada jej 79. odsłona. Uroczystości zaplanowano także w Grudziądzu.

Obchody - tradycyjnie - odbędą się pod pomnikiem gen. Tadeusza Bora-Komorowskiego (przy Bursie Szkół Średnich, ul. gen. Józefa Hallera). Początek zaplanowano na godzinę 17. Godzina oczywiście nie jest przypadkowa.

To właśnie o tej godzinie, określanej mianem godziny „W”, 1 sierpnia 1944 roku wybuchło Powstanie Warszawskie. Stało się tak w następstwie rozkazu dowódcy Armii Krajowej, gen. Tadeusza Bora-Komorowskiego. Celem Powstania było wyzwolenie Warszawy spod niemieckiej okupacji przed wkroczeniem do niej Armii Czerwonej. Armia Krajowa i władze Polskiego Państwa Podziemnego chciały wystąpić jako legalna, a przy tym jedyna władza niepodległej Polski wobec utworzonego w Lublinie i zależnego od Stalina Polskiego Komitetu Wyzwolenia Narodowego.

Powstanie trwało 63 dni. Zakończyło się 3 października 1944 r. W tym czasie śmierć poniosło od 16 tysięcy do 18 tysięcy żołnierzy Armii Krajowej oraz od 150 tysięcy do 180 tysięcy cywilów.

Później Warszawa została doszczętnie zniszczona przez Niemców. W ten sposób uczyniono zadość rozkazowi Adolfa Hitlera, który już z samym początkiem działań powstańczych domagał się zrównania polskiej stolicy z ziemią i stworzenia w ten sposób zastraszającego przykładu dla całej Europy.

Na pamiątkę wybuchu Powstania Warszawskiego w Grudziądzu odbędą się wspomniane obchody. Jednocześnie o godzinie 17 w Grudziądzu, jak i na terenie całego powiatu (podobnie zresztą jak w całym kraju) włączone zostaną syreny alarmowe.

Wystawa już dostępna

Od wczoraj (31 lipca) dostępna jest także dedykowana wystawa. Znajduje się ona w pobliżu pomnika gen. Tadeusza Bora-Komorowskiego. Inicjatorem jest Instytut Pamięci Narodowej, a tematem przewodnim jest Powstanie Warszawskie o Armia Krajowa.

Zachęcamy - o godzinie 17 warto zatrzymać się choć na jedną minutę zadumy.

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: grudziadz@eska.pl

Powstańcy warszawscy chcą nam powiedzieć, że... Szczere przesłanie do młodych