Wycinka drzew na ulicy Sienkiewicza

i

Autor: Damian Pieczonka Przy okazji remontu ulicy Sienkiewicza ma zniknąć kilkanaście drzew

Miasto tnie drzewa bez opamiętania. W Grudziądzu znikają aleje

2020-02-10 6:58

Trwa usuwanie zieleni na rzecz dróg i chodników. W Grudziądzu przy okazji drogowych inwestycji dokonano wycinki wzdłuż ulicy Rapackiego oraz Sienkiewicza. Jest jeszcze szansa uratować drzewa na ulicy Chełmińskiej.

Po remoncie ulicy Rapackiego zrobiło się pusto. Zniknęły drzewa, które sąsiadowały z jezdnią. To samo dzieje się na ulicy Sienkiewicza. W ostatnich dniach przygotowywano pas drogowy w ciągu od ulicy Sikorskiego. Właśnie ruszają prace związane z przebudową.

Wystające konary to ślady po starych drzewach. W centrum miasta nie ma zbyt wiele zieleni. Dominują liczne kamienice, betonowe chodniki, ulice i parkingi. Od Błoni Nadwiślańskich po Trynkę trudno szukać zielonych skwerów. Niewielkim wyjątkiem może być Plac Niepodległości. Tymczasem urzędnicy zapowiadają, że drzew ma być więcej. Jednym z pomysłów jest odsłonięci części nawierzchni z kostki na Rybnym Rynku, by roślinność mogła ożywić ten fragment starówki. Podobnie ma być na ulicy Sienkiewicza. Tu jednak miasto mówi przede wszystkim o konieczności zabiegów, usuwaniu chorych drzew, a dopiero potem o nowych nasadzeniach.

- Zadbamy o zieleń, którą będziemy realizowali na wiosnę. Zadbamy o drzewa. Będzie więcej nasadzeń niż usunięć. Usuwane będą tylko te, które są chore -mówi Maciej Glamowski, prezydent Grudziądza.

Rok temu prawie pół tysiąca grudziądzan podpisało petycję w sprawie planowanej wycinki na ulicy Sienkiewicza. Kolejne drzewa mogą zniknąć przy okazji modernizacji sieci tramwajowej. Chodzi tu o aleję wzdłuż ulicy Chełmińskiej. -"Najbardziej boli serce, kiedy przegląda się projekt i widzi się, że w pobliżu Komendy Miejskiej Policji pod wycinkę przeznaczonych jest 20 pięknych drzew, które dzisiaj stanowią aleję i cieszą mieszkańców" -mówi Kamil Heyka z Nowoczesnej.

Zachęca przy tym do podpisywania petycji, która ma powstrzymać miasto przed likwidacją alei.