pomoc krew

i

Autor: Radio Eska Latem krwi zazwyczaj brakuje

Można pomóc!

Krew latem pilnie potrzebna! W Grudziądzu można się nią podzielić

2023-07-01 10:38

W okresie wakacyjnym bardzo często brakuje krwi. W związku z tym przypominamy o zasadach jej oddawania, a także o dniach, w których tym najcenniejszym lekiem możemy się podzielić.

Akcję promowania oddawania krwi w Grudziądzu przeprowadzili w ostatnich dniach Krzysztof Misiewicz - ratownik medyczny, Maciej Glamowski - prezydent Grudziądza oraz lokalny poseł, Tomasz Szymański.

Zapotrzebowanie naszego szpitala w Grudziądzu na krew to jest około tysiąca jednostek. Tysiąc osób miesięcznie musi oddać krew, żeby zaopatrzyć nasz grudziądzki szpital dla naszych ciężkich zabiegów - przekonuje ratownik, Krzysztof Misiewicz.

W naszym regionalnym centrum terenowym 600 osób miesięcznie oddaje krew.

Te grupy krwi są najbardziej potrzebne!

  • AB Rh-
  • 0 Rh-
  • B Rh-

Gdzie oddać krew w Grudziądzu?

  • poniedziałek - w godz. 7.30-17
  • środa, czwartek., piątek. – w godz . 7.30-12.30

Oddział terenowy Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Bydgoszczy znajduje się w Grudziądzu przy ul. Szpitalnej 5.

Co zyskujemy oddając krew?

Krwiodawcy przede wszystkim przysługują dwa dni wolnego oraz dla wszystkich dawców oraz 9 czekolad czyli równowartość straconych kalorii podczas donacji. Przy okazji wykonywane są szczegółowe badania. Mężczyźni mogą oddawać krew co dwa miesiące, kobiety co trzy. Trzeba mieć ukończone 18 lat i mieć nie więcej niż 65.

Mężczyźni którzy oddali 18 litrów krwi a kobiety - 15 litrów krwi mogą liczyć na darmowe przejazdy komunikacją miejską. Ponadto krwiodawcom przysługuje także darmowe parkowanie, do trzech godzin, w strefie „B” czyli poza ścisłym centrum.

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: grudziadz@eska.pl

Gadaj Zdrów: “Pacjenci pytają, czy komar może przenieść zakażoną krew”. Lekarka mówi o niewiedzy związanej z HIV