uczennica grudziadz

i

Autor: Nadesłane Dla Kingi Rejewskiej był to pierwszy udział w takim konkursie

Kinga Rejewska z Grudziądza lauretaką konkursu historycznego o Romanie Dmowskim [AUDIO]

2021-02-18 9:45

Grudziądzanka laureatką Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Patriotycznej o Romanie Dmowskim. Kinga Rejewska, bo tak nazywa się główna bohaterka w konkursie – jak sama zapewnia – udział wzięła po raz pierwszy. Po odbiór nagrody udała się aż do Białegostoku, gdzie odbyła się gala finałowa.

Konkurs skierowany był do uczniów szkół średnich z całej Polski. Jego celem jest promocja patriotyzmu wśród młodzieży, popularyzowanie historii Polski, a w szczególności przypomnienie dorobku intelektualnego jednego z najwybitniejszych polskich mężów stanu i pisarzy ideowych – Romana Dmowskiego.

Bardzo nas cieszy, że konkurs okazał się być ogólnopolskim. Wśród laureatów i wyróżnionych są osoby z całego kraju. Prace kapituły konkursowej nie były łatwe, mieliśmy 170 prac do oceny – mówił podczas gali wicewojewoda podlaski Tomasz Madras, przewodniczący kapituły.

ZOBACZ TEŻ - Uczniowie z OHP Grudziądz w ramach praktyk stolarskich tworzą budy dla bezdomnych psów

Pomocne w przygotowaniach do samego konkursu były książki historyczne oraz twórczość samego Romana Dmowskiego. Nieodzowna była także pomoc nauczyciela historii.

Sporo czytałam. Wypożyczyłam mnóstwo książek, w tym także te napisane przez samego Romana Dmowskiego. Bardzo pomógł mi również mój nauczyciel od historii, pan Łukasz Piasecki. Gdy tylko miałam jakieś pytania, zawsze mogłam się do niego z nimi zwrócić - opowiada Kinga Rejewska, uczennica III LO w Grudziądzu.

Mówi Kinga Rejewska, uczennica III LO w Grudziądzu. Posłuchaj:

Zadaniem uczestników konkursu było napisanie eseju interpretującego cytat z "Myśli nowoczesnego Polaka": "Obowiązki względem ojczyzny to nie tylko obowiązki względem Polaków dzisiejszych, ale także względem pokoleń minionych i tych, co po nas przyjdą". Wskazana kwestia niesie za sobą głęboką myśl podkreślającą ciągłość wspólnoty narodowej, a przez to szczególną odpowiedzialność za jej funkcjonowanie i rozwój.

uczestnicy gala

i

Autor: Nadesłane Zadaniem uczestników konkursu było napisanie eseju interpretującego cytat z "Myśli nowoczesnego Polaka"

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: online@grupazpr.pl

Złodzieje polują na te marki samochodów | ESKA XD #016