mural grudziadz kawaleria

i

Autor: Nadesłane Malowidło znajduje się na kamienicy przy ulicy Chełmińskiej 84

Kawaleryjski mural zdobi ulicę Chełmińską w Grudziądzu

2021-09-01 19:18

Dopiero co świętowaliśmy zjazd sympatyków i miłośników jazdy polskiej, a za nami kolejne wydarzenie związane z kawalerią. Dzisiaj oficjalnie odsłonięto mural związany z grudziądzkim Centrum Wyszkolenia Kawalerii.

1 września odbyło się uroczyste odsłonięcie muralu Centrum Wyszkolenia Kawalerii w Grudziądzu 1920-1939, którego pomysłodawcą była Fundacja na Rzecz Tradycji Jazdy Polskiej. Grudziądz to miasto, gdzie po I wojnie światowej szkolili się ułani, szwoleżerowie i strzelcy konni.

W Grudziądzu chcemy czerpać z przeszłości w sposób mądry. Pragniemy by historia skłaniała do krytycznego namysłu, jednak chcemy by również inspirowała, pobudzała wyobraźnię i rozgrzewała serca. Ten patriotyczny mural, upamiętniający istnienie w naszym mieście Centrum Wyszkolenia Kawalerii, jest szczególnym świadectwem prawdy, która dla naszej tożsamości ma znaczenie fundamentalne – mówi Maciej Glamowski, prezydent Grudziądza.

ZOBACZ TEŻ - Dramatyczna sytuacja. Ratownicy medyczni odchodzą z pracy

Malowidło znajduje się na kamienicy przy ulicy Chełmińskiej 84. Powstało dzięki dofinansowaniu z Ministerstwa Obrony Narodowej, które w 22. rocznicę wejścia Polski do NATO ogłosiło konkurs dotacyjny dla organizacji pozarządowych pod hasłem „Murale – Historia Wojska Polskiego”.

Mural zlokalizowany będzie w sąsiedztwie czterech szkół podstawowych. W związku z tym zadanie to będzie miało istotny wpływ na kształtowanie świadomości historycznej młodego pokolenia z uwzględnieniem tradycji związanej z Kawalerią II Rzeczypospolitej Polskiej – mówi Rafał Chylewski, przewodniczący Rady Fundacji na Rzecz Tradycji Jazdy Polskiej w Grudziądzu. – Przedsięwzięcie ma na celu podtrzymywanie i upowszechnianie tradycji narodowej – dodał.

mural grudziadz kawaleria 2

i

Autor: Nadesłane Mural powstał dzięki dofinansowaniu z Ministerstwa Obrony Narodowej

W ramach projektu Fundacja na Rzecz Tradycji Jazdy Polskiej otrzymała wsparcie w wysokości 20 tys. złotych. Pomocy udzielił też Urząd Miejski w Grudziądzu oraz Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Nieruchomościami w Grudziądzu. Po części oficjalnej odbył się wykład nt. CWK w Bursie Szkolnej Caritas.

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: online@grupazpr.pl

Eska Summer City Śląsk: Kino Helios