karola skowrońska

i

Autor: Nadesłane/Urząd Miejski w Grudziądzu Karola Skowrońska (na zdjęciu)

Karola Skowrońska Honorowym Obywatelem Grudziądza? Decyzję podejmą radni

2022-05-11 15:22

Tytuł Honorowego Obywatela Grudziądza dla Karoli Skowrońskiej? Z taką propozycją do do przewodniczących Klubów Radnych Rady Miejskiej wystąpił prezydent Maciej Glamowski.

Karola Skowrońska - kim jest?

Karola Skowrońska od lat związana jest z Grudziądzem. Od 1966 roku pracowała w naszej Bibliotece, a w latach 1975-2007 była jej dyrektorem. Pełniła wiele funkcji na rzecz kultury i promocji naszego miasta.

Przypominam, że pani Karola w styczniu tego roku otrzymała Nagrodę Grudziądzkiego Flisaka, którą wręczyłem Jej osobiście podczas koncertu "Karnawału czar - mówi prezydent Maciej Glamowski.

Od lat Karola Skowrońska również działa w Fundacji na Rzecz Tradycji Jazdy Polskiej, gdzie kultywuje bogate tradycje kawaleryjskie. Za swoją działalność otrzymała honorowe członkostwo dziewięciu pułków kawalerii II RP i jako jedyna kobieta – tytuł Honorowego Rotmistrza.

Tytuł honorowego obywatela naszego Miasta nadać można za szczególne zasługi w działalności: gospodarczej, politycznej, naukowej, kulturalnej społecznej dla Rzeczypospolitej Polskiej i/lub miasta Grudziądza. Wyróżnienie to przyznawane było dotąd 13 razy. Ostatni raz w 2009 roku, kiedy nadano tytuł ks. Infułatowi Tadeuszowi Nowickiemu.

Dzięki Karoli Skowrońskiej przetrwało wiele cennych pamiątek przeszłości, a grudziądzkie tradycje nie wymarły, lecz cieszą się wciąż niesłabnącym zainteresowaniem. Przyznanie tytułu Honorowego Obywatela będzie dla niej w pełni zasłużonym wyróżnieniem, uhonorowaniem wielu jej zasług - dodaje włodarz miasta.

W gronie Honorowych Obywateli Grudziądza jest jak dotąd tylko jedna kobieta. To Salomea Sujkowska - założycielka grudziądzkiego Klubu Inteligencji Katolickiej i współzałożycielka Koła Miłośników Dziejów Grudziądza. Tytuł otrzymała w 1992 roku.

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: online@grupazpr.pl

Janusz Onufrowicz autor powieści kryminalnej „Szczątki”: Porzuci aktorstwo dla pisania książek?