II LO

i

Autor: Damian Pieczonka Absolwent II LO w Grudziądzu, dziś Główny Ekspert Medyczny ds. Udaru Ministerstwa Zdrowia

Grudziądzkie II LO naukowo świętuje jubileusz 100-lecia

2020-03-03 12:58

Utytułowani, znakomici absolwenci wracają po latach do grudziądzkiej szkoły, by poprowadzić wykłady. "Sobieski" stawia na edukację ale nie zapomina też o rozrywce. Szykuje się uroczysta gala, a nawet okolicznościowy bal. Licealny "stulatek" świętuje swój jubileusz.

Z okazji urodzin, a tak naprawdę okazałego jubileuszu, II LO w Grudziądzu organizuje przedsięwzięcia naukowe. Szkoła to nauka, więc nie może być inaczej, choć oprócz tego będzie też zabawa. Na początek seria wykładów, które prowadzą byli absolwenci. Wcześniej siedzieli w ławkach "Sobieskiego", teraz dzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem. Tematyka spotkań z licealną społecznością jest różnorodna. Dla gości jest to też podróż sentymentalna.

"Terapie spersonalizowane czyli nowa era w medycynie" to temat poruszony przez prof. dr hab. n. med. Bartosza Karaszewskiego. Jest on absolwentem II LO z 1996 roku, a zarazem najmłodszym profesorem w Polsce. Od dłuższego czasu nie mieszka już w Grudziądzu. Chodził do dwóch szkół podstawowych nr 18 i 15. Okres dzieciństwa wspomina z sentymentem.

-Jestem zaszczycony, że zostałem zaproszony jako jeden z absolwentów, którego uczniowie chcą posłuchać -mówi Bartosz Karaszewski, kierownik Katedry Neurologii Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, kierownik i ordynator Kliniki Neurologii Dorosłych Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku, Główny Ekspert Medyczny ds. Udaru Ministerstwa Zdrowia. -Będę mówił o nowej erze, której jesteśmy świadkiem w medycynie. Stawia człowieka jako jednostkę. Do grupowania pacjentów w badaniach naukowych dodajemy szereg cech indywidualnych.

Szkoła jest dumna ze swoich absolwentów. To nie koniec spotkań. Na początku kwietnia zaplanowano wykład ekonomiczny prezydenta Grudziądza Macieja Glamowskiego. Wielką galę na 100-lecie zaplanowano na 24 kwietnia połączona z balem "Sobieszczaków".

O obchodach 100-lecia II LO w Grudziądzu