szkolenie wot grudziadz

i

Autor: Nadesłane / WOT Żołnierze z Grudziądza zajęcia odbyli w pobliskich Lipinkach

Grudziądzka brygada WOT na szkoleniu. Poznawali najmniejsze zakamarki w okolicach

2022-02-23 1:09

Mundurowi z 83 batalionu lekkiej piechoty z Grudziądza, którzy znajdują się w pierwszym roku szkolenia, odbyli zajęcia w swoim Stałym Rejonie Odpowiedzialności (SRO) w miejscowości Lipinki koło Warlubia. Zajęcia odbywały się bez względu na pogodę.

Tego typu szkolenia są fundamentem funkcjonowania piątego, najmłodszego rodzaju Sił Zbrojnych RP, który terytorialność ma wpisaną w charakter.

Siłą i niewątpliwym atutem żołnierzy ochotników jest znajomość terenu, z którego pochodzą, w którym żyją i który znają od dziecka. Często znają przejścia, przepusty, drogi czy własnoręcznie wykonane przez okolicznych mieszkańców kładki nad ciekami wodnymi, których nie ma nawet na mapach. Przy realizacji działań w obecności zagrożenia zewnętrznego może to być element, który da siłom własnym przewagę i element zaskoczenia potencjalnego przeciwnika. Stąd tak ważne jest realizowanie szkoleń poza terenami wojskowymi - mówi Paweł Banasiak, oficer prasowy WOT w naszym regionie.

To dzięki szkoleniu w pobliżu miejsc, w których mieszkają, żołnierze byli na miejscu najbliżej, kiedy orkan Eunice pozrywał dachy w okolicy. Motto formacji zawsze gotowi zawsze blisko przechodzi w takich sytuacjach ze słów w realne czyny. Terytorialsi z 8 K-PBOT oprócz szkolenia wsparli mieszkańców w usuwaniu skutków wichury.

Przed rozpoczęciem ćwiczeń z odpowiednim wyprzedzeniem o planach jego realizacji zostali powiadomieni m. in. wójtowie gmin. Osie, Warlubie, Dragacz, Jeżewo oraz okoliczne nadleśnictwa i komendy Policji. Na taką okoliczność jest sporządzana specjalna karta informacyjna. Dopiero po akceptacji zapisów przez wszystkie ww. podmioty można przystąpić do realizacji szkolenia. Wszystko to realizuje się po to, aby okoliczni mieszkańcy wiedzieli o szkoleniu i spodziewali się obecności żołnierzy w swojej okolicy.

Cały proces szkolenia żołnierza Wojsk Obrony Terytorialnej jest przewidziany na trzy lata. Każdy z etapów: indywidualny, specjalistyczny i zgrywający trwa rok.

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: online@grupazpr.pl

Piknik WOT Przysucha