obchody Grudziądz

i

Autor: Nadesłane W uroczystościa udział wzięli urzędnicy, parlamentarzyści i przedstawiciele wojska

Grudziądzanie uczcili pamięć Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Oddano hołd pomordowanym Polakom

2021-04-13 15:23

13 kwietnia obchodzimy Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej, w której zginęło łącznie ponad 21 tysięcy osób. W Grudziądzu pamiętano o tej rocznicy.

Zbrodnia Katyńska była zagładą narodowej elity. Miała miejsce wiosną 1940 roku. Jej ofiarami byli polscy jeńcy wojenni z obozów w Kozielsku, Starobielsku i Ostaszkowie oraz liczni Polacy z więzień Zachodniej Białorusi i Ukrainy. Dużą część masy jenieckiej stanowili oficerowie rezerwy, w życiu cywilnym wykonujący zazwyczaj zawody wymagające wyższego wykształcenia. Ofiarami zbrodni katyńskiej byli zatem nie tylko wojskowi, policjanci i funkcjonariusze innych służb. Byli nimi również adwokaci, ludzie pióra i nauki, działacze polityczni i samorządowi, duchowni oraz wybitni sportowcy.

Sprawcami ich śmierci byli funkcjonariusze NKWD, działający na rozkaz Józefa Stalina, wydany 5 marca 1940 r. na wniosek Ludowego Komisarza Spraw Wewnętrznych ZSRR Ławrientija Berii (notatka nr 794/B). Taką cenę płacono wówczas za przynależność do Narodu Polskiego, choć w zbrodni katyńskiej zginęli też przedstawiciele zamieszkujących terytorium II Rzeczypospolitej mniejszości narodowych. We wspomnianym dokumencie Berii pojawiła się wzmianka, że wszyscy oni są zatwardziałymi wrogami władzy sowieckiej, pełnymi nienawiści do ustroju sowieckiego. Informacja o odkryciu masowych grobów w Katyniu została podana przez Niemców 13 kwietnia 1943 r.

ZOBACZ TEŻ -

Jednym z ocalałych był jeniec Kozielska, Honorowy Obywatel Grudziądza, ks. prałat Zdzisław Jastrzębiec Peszkowski. Odsłonięty przez niego Pomnik Ofiar Zbrodni Katyńskiej upamiętnia 165 zamordowanych oficerów i żołnierzy jednostek wojskowych z Grudziądza. Obecnie wiemy, że ofiar związanych z Grudziądzem było zdecydowanie więcej. Po 17 września 1939 roku do obozów w Kozielsku, Ostaszkowie i Starobielsku trafiło wielu spośród tych, którzy szkolili się nie tylko w Centrum Wyszkolenia Kawalerii, ale także w Centrum Wyszkolenia Żandarmerii i innych grudziądzkich ośrodkach wojskowych.

Jeśli jesteście świadkami ciekawego wydarzenia w Waszej okolicy, piszcie do nas i ślijcie zdjęcia na online@grupazpr.pl!

Super Raport 13.04 (Goście: Andrzej Sośnierz - Porozumienie, Michał Kamiński - PSL-KP, Zbigniew Ćwiąkalski - adwokat) Sedno Sprawy: Jan Grabiec