organy grudziadz

i

Autor: Radio Eska Dwa koncerty w ramach festiwalu odbędą się w grudziądzkim muzeum

Grudziądz zdominuje muzyka poważna. Przed nami Festiwal im. Piotra Janowskiego [PLAN]

2022-09-23 0:38

W najbliższą sobotę rozpocznie się festiwal imienia Piotra Janowskiego. To już szósta edycja tego grudziądzkiego wydarzenia. Koncerty odbędą się w gmachu Muzeum oraz Państwowej Szkoły Muzycznej.

Obecna edycja festiwalu poświęcona będzie szerokiemu spektrum muzyki klasycznej rozpoczynając od ludowych polskich korzeni w artystycznej stylizacji, poprzez muzykę romantyczną i wirtuozowską, aż do chińskiego i japońskiego orientu.

24.09.2022, godz. 17.00 „Piotr z Grudziądza na Jedwabnym szlaku i w Krainie Samurajów”; wyk. Maria Pomianowska – suka biłgorajska, fidel płocka, Mingjie Yu (Chiny) – zheng.

"Piotr z Grudziądza na Jedwabnym Szlaku i w Krainie Samurajów" - koncert prof. Marii Pomianowskiej i Mingjie Yu to spotkanie dwóch odległych kultur muzycznych świata. Podróż wyobraźni w której na dalekim Jedwabnym Szlaku 800 lat temu spotykają się wędrujący muzycy z Chin z polskimi trubadurami. Wspólnie śpiewają, wspólnie grają, wspólnie uczą się jedni od drugich innego sposobu myślenia o kształtowaniu emocji czy też przepływie czasu w muzyce.

25.09.2022, godz. 17.00 „Historie miłosne. Clara i Robert Schumann”; wyk. Michał Rajewski – baryton, Marek Bugajski – altówka, Joanna Maklakiewicz – fortepian

To piękny wieczór liryki miłosnej. Małżeństwo Schumannów zostawiło po sobie nie tylko wspaniałą twórczość poświęconą uczuciom i miłości, ale także romantyczną historię walki o swoje uczucie. Genialny kompozytor Robert Schumann i genialna pianistka Klara Wieck byli jedną z najbardziej utalentowanych par w historii muzyki. Ich determinacja i miłość doprowadziły do ślubu poprzedzonego kilkuletnią batalią sądową z ojcem Klary, który nie wyrażał zgody na to małżeństwo.

Ostatniego dnia (26 września) tegoroczny festiwal przeniesie się do siedziby Państwowej Szkoły Muzycznej w Grudziądzu. Tam odbędzie się koncert pod nazwą "Wirtuozi z sąsiedztwa".

plakat festiwal

i

Autor: Nadesłane / Urząd Miejski w Grudziądzu Oficjalny plakat wydarzenia

Piotr Janowski z Grudziądza - kim był?

Piotr Janowski popularność zdobywał już jako cudowne dziecko, a w wieku 16 lat został pierwszym polskim laureatem Międzynarodowego Konkursu skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego. Zaliczany jest do grona najwybitniejszych skrzypków XX wieku.

Organizatorem VI Festiwalu Letniego imienia Piotra Janowskiego jest Fundacja im. Piotra Janowskiego w Warszawie.

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: online@grupazpr.pl

Od pajdy chleba ze smalcem po świeże ostrygi. Lublin gościł "Europejski Festiwal Smaku".