mpgn grudziadz

i

Autor: Łukasz Piekarski Podwyżki wejdą w życie od 1 czerwca

Grudziądz. W MPGN będą podwyżki czynszów. Więcej zapłacimy od czerwca

2023-02-24 15:57

Będzie podwyżka czynszów w zasobach Miejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Nieruchomościami. Zaplanowano wzrost opłat o 10 procent. Zmiany wprowadzone zostaną od 1 czerwca.

Szykują się kolejne podwyżki dla mieszkańców Grudziądza. Tym razem chodzi o czynsze w Miejskim Przedsiębiorstwie Gospodarki Nieruchomościami. Opłaty wzrosną zarówno w lokalach komunalnych, jak i tych socjalnych.

Nasz program gospodarowania mieszkaniowym zasobem gminy miasto Grudziądz pozwalał nam na podniesienie stawek nawet o 14,4 procenta. Udało nam się zrobić nieco niższą podwyżkę - mówi Leszek Czaplewski, prezes MPGN-u.

O ile wzrosną stawki bazowe dla obliczania wysokości czynszu?

Dla lokali komunalnych będą wynosiły 5,26 zł za m kw (wzrost o 48 groszy). Z kolei dla lokali socjalnych wyniosą 1,23 zł za m kw (wzrost o 3 grosze).

Dlaczego spółka wprowadziła nieco mniejsze podwyżki niż mogła? Ponieważ - jak twierdzą jej władze - wprowadzono kilka rozwiązań oszczędnościowych.

Wprowadziliśmy od roku własne brygady remontowe, własne brygady konserwacyjne. To wygenerował nam bardzo ładne oszczędności. Dodatkowo podniosły jakość, jeżeli chodzi o wykonawstwo tych robót, ale także i prędkość. Ten czas napraw się widocznie skrócił - dodaje szef spółki.

Inne rozwiązania to własny wywóz odpadów, a w przyszłości także sprzątanie klatek schodowych we własnym zakresie.

Podwyżki czynszów w Grudziądzu - co na to radni?

O zdanie w sprawie zaplanowanych przez Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Nieruchomościami podwyżek zapytaliśmy grudziądzkich radnych.

Wszelkie podwyżki w Grudziądzu są dla nas mało uzasadnione i w dużej części niezrozumiałe. Mówimy tutaj o podwyżkach, które dotyczą lokali starych, komunalnych. Doprowadzono do nich system ogrzewania z OPEC-u - mówi radny Krzysztof Kosiński z Prawa i Sprawiedliwości.

Sądziłem, że miasto postąpi w inny sposób. Miasto ma możliwość w osobie pana prezydenta obniżenia czynszu i to byłby dobry pakiet antyinflacyjny dla mieszkańców. Nawet o jedną złotówkę moglibyśmy ulżyć nieco mieszkańcom Grudziądza - dodaje radny Arkadiusz Goszka z Czasu Grudziądza.

Podwyżki są wynikiem nakładanych przez rząd obowiązków na samorządy. Płacimy większe podatki, no to coś się musi na to złożyć - mówi radny Grzegorz Miedzianowski z Sojuszu Obywatelski Grudziądz, jednocześnie przewodniczący Komisji Mieszkaniowej.

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: grudziadz@eska.pl

Rok Wojny: Władysław Kozakiewicz