portugalia fado

i

Autor: Pexels Fado nad Wisłą rusza w weekend

Program wydarzenia

Grudziądz stanie się stolicą Portugalii! Rusza "Fado nad Wisłą"

2024-07-04 11:02

Takiego wydarzenia w Grudziądzu jeszcze nie było. Przed nami pierwsze "Fado nad Wisłą". W planie m.in. koncerty, degustacje, spotkania z podróżnikami, a w finale - kolejna edycja Festiwalu Fado.

"Fado nad Wisłą" to nowy cykl imprez w Grudziądzu. Wszystkie imprezy, które będą odbywały się w naszym mieście (poza Festiwalem Fado) będą bezpłatne.

Chcemy w ten sposób przybliżyć mieszkańcom Grudziądza portugalską kulturę - mówi Kinga Łaszewska z Urzędu Miejskiego w Grudziądzu.

Finałem "Fado nad Wisłą" będzie doskonale znany już Festiwal Fado. Więcej o nim przeczytacie poniżej:

Ponadto na grudziądzkich ulicach pojawi się żółty tramwaj - przypominający ten z Lizbony.

Będzie kursował - zgodnie z normalnym rozkładem jazdy, trasą linii nr 2 - już od piątku, 5 lipca. 

A tak wygląda pełny harmonogram imprez w "Fado nad Wisłą"

  • piątek, 5 lipca, g. 19 - portugalska potańcówka z  DJ 100bbe  w restauracji Fado Cafe
  • sobota, 6 lipca g. 10 - zielono-czerwone śniadanie na Rynku. Będzie można spróbować wariacji szefa kuchni restauracji „Przystań smaku” na temat francesinhy, kanapki z Porto.  Posłuchamy tutaj portugalskiej muzyki w wykonaniu Rui Teles, a zabawy dla dzieci przygotują Centrum Zabaw Galaktyka i Grażyna Goralska. 
  • niedziela, 7 lipca, g. 21.30 - seans filmu "Imagine" w kinie plenerowym na Rynku. To film francusko-polsko-portugalsko-brytyjski o niewidomym nauczycielu z lizbońskiej kliniki dla ociemniałych.
  • poniedziałek, 8 lipca, g. 18 - minikoncert muzyki Fado w wykonaniu Kingi Rataj i Janka Pentza, w "portugalskim" tramwaju linii nr 2 na trasie Tarpno- Rządz-Tarpno.
  • wtorek, 9 lipca, g. 12 - warsztaty "Kafle malowane" w muzeum. Uczestnicy stworzą projekty kafli inspirowanych płytkami azulejos (zajęcia dla dzieci od 6. roku życia, obowiązkowe zapisy pod nr tel. 56 46 590 63, wew. 18)
  • środa, 10 lipca - spotkanie w ramach Klubu Podróżników: Krzysztof Przybył opowie o swoich wakacyjnych wspomnieniach z Portugalii
  • czwartek, 11 lipca, g. 17 - spotkanie z pisarzem i podróżnikiem Dawidem Markiewiczem w Bibliotece Miejskiej, przy ul. Legionów 28, który będzie opowiadał o Portugalii, tradycjach, kulturze, a w szczególności muzyce fado.
  • czwartek, 11 lipca, g. 18 wieczór z sommelierem w Fado Cafe
Mówi Kinga Łaszewska z Urzędu Miejskiego w Grudziądzu. Posłuchaj:

Wstęp na wszystkie wydarzenia będzie bezpłatny.

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: grudziadz@eska.pl

Co się stało z ciałem Joanny Opozdy?! Na imprezie jej nie poznaliśmy, ale to na bank ona!